Svátek má: Aneta

Zprávy

Velikost textu:

WE: Příběh „krtka“ v Kremlu od CNN, kterému nelze tak rychle věřit!

WE: Příběh „krtka“ v Kremlu od CNN, kterému nelze tak rychle věřit!

První „senzaci“ ohledně agenta CIA představeného do Kremlu zveřejnila CNN. Pozdější zprávy jiných amerických médií však nesouhlasí s verzí kanálu a na některých místech ji přímo odporují.

Ilustrační foto
13. září 2019 - 04:20

Upozorňuje na to publicista The Washington Examiner Becket Adams.

Novinář radí, aby se slepě nevěřilo všemu, co se píše, protože vzhledem k tomu, jak v USA pokrývají téma Ruska pod Trumpem, nemohl existovat vůbec žádný informátor.

„Zdá se, že si CNN znovu vycucala novou senzaci ohledně Ruska. Úžasné, vím,“ píše publicista The Washington Examiner Becket Adams ve svém článku o zprávách o americkém špionu objeveném v Rusku.

V pondělí 9. září CNN oznámila, že v roce 2017 americké orgány evakuovaly amerického agenta z Ruska. Zčásti, podle kanálu, to bylo dáno obavami, že prezident Donald Trump a jeho administrativa, kteří příliš volně pracují s utajovanými informacemi, mohou odhalit své vlastní špiony.

Becket upozorňuje na skutečnost, že podle CNN k „evakuaci“ došlo přesně v roce 2017, krátce poté, co prezident „projednal tajně tajné zpravodajské informace s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem a v té době velvyslancem země ve Spojených státech Sergejem Kisljakem“. Informace údajně poskytl Washingtonu Izrael a vztahoval se k postavení IS v Sýrii. A v té době, podle kanálu, v americké zpravodajské komunitě mnozí vyjádřili znepokojení nad bezpečností cenných rozvědných informací v rukou Trumpa a jeho administrativy.

Je jasné, co CNN chtěla říct: kvůli jeho schůzkám s ruskými představiteli Trump kompromitoval agenta CIA, čímž připravil americkou rozvědku o cenný zdroj informací v Rusku na nejvyšší státní úrovni. To je přesně to, co si měli čtenáři vzít z článku, který vytvořil vedoucí zpravodaj CNN pro národní bezpečnost a bývalý úředník administrativy Baracka Obamy Jim Sciutto.


Soudě podle následujících zpráv z jiných zdrojů, například The New York Times a The Washington Post, však ve svých senzačních zprávách CNN vynechala a nesprávně sdělila některé důležité detaily, v některých místech úplně měnící podstatu záležitosti. Například The New York Times připisuje proces evakuace agenta z Ruska do roku 2016, kdy Trump ani nestačil složit přísahu. V té době si americké zpravodajské agentury začaly uvědomovat, že Rusko se „pokouší sabotovat prezidentské volby“ a začalo aktivně využívat svého krtka v Kremlu. Když však rozvědka vykreslila veřejnosti míru „vměšování“ Moskvy, média vstoupila na scénu a začala se snahou zjistit, jaké zdroje má CIA v ruské vládě.

Podle novin se pak rozvědka rozhodla do konce roku 2016 evakuovat agenta, který to nejprve odmítl, s odvoláním na rodinné problémy, což u některých vyvolalo určité obavy ohledně spolehlivosti tohoto zdroje. Ale po několika měsících, během kterých média tvrdohlavě pokračovala v kutání směrem k tajemnému zdroji Kremlu, "krtek" nakonec souhlasil.

A The Washington Post, podle Becketa Adamse, je přímo v rozporu s CNN.Deník píše, že setkání s Lavrovem a Kisljakem „nebylo důvodem, proč bylo rozhodnuto zachránit informátora CIA“. Autor článku zdůrazňuje, že je těžké si představit, jak by izraelská rozvědka mohla zkompromitoval agenta zavedeného v Rusku. Ano, a The New York Times, s odvoláním na bývalé zpravodajské důstojníky, poznamenává, že není důvod se domnívat, že svým jednáním Donald Trump ohrožoval krtka. Jak trvají zdroje uvedené publikace, přímým důvodem evakuace agenta byl nadměrný zájem médií o celý příběh.

A nyní příběh vypadá naprosto rozdílně od toho, co CNN původně představila pod rouškou senzace, a obviňující prezidenta, že svojí neschopností udržet cennné informace v tajemství stojí za evakuací agenta. Sciutto později na Twitteru napsal, že zpočátku nesdílel všechny známé informace, ale protože média o něm již začala psát, novinář uvedl, že tajemný zdroj v Kremlu měl přístup k Vladimíru Putinovi a mohl dokonce fotografovat dokumenty, s nimiž ruský vůdce pracoval.

Becket Adams zdůrazňuje, že dvě nezávislé publikace svými zprávami zpochybňují senzaci CNN. „Vyberte si komu chcete věřit. Avšak vzhledem k nepříliš skvělým úspěchům amerického tisku v pokrytí Ruska v době Trumpa je zcela možné, že se všichni mýlí. Údajný informátor možná nikdy neexistoval. A pak můžete vstoupit na ty samé hrábě,“ dodává autor článku.

(kou, prvnizpravy.cz, washingtonexaminer.com, foto: arch.)