Svátek má: Ivan

Zprávy

Velikost textu:

Welt: Evropa stále více utrácí za obranu a zisk jde Spojeným státům!

Welt: Evropa stále více utrácí za obranu a zisk jde Spojeným státům!

Vojenské výdaje evropských zemí rostou, ale hlavní přínos z toho mají americké vojenské korporace, píše německý deník Die Welt.

Německé tanky "Leopard"
26. listopadu 2019 - 10:10

Podle poradenské společnosti AlixPartners příčinou je, že evropské vojenské výrobky jsou příliš drahé. Kromě toho nejsou evropští výrobci dostatečně propojeni a věnují příliš zvláštní pozornost speciálním objednávkám.

Evropa utrácí stále více peněz na obranu a největší zisky z toho berou americké korporace, píše Die Welt s odkazem na studii poradenské společnosti AlixPartners. Evropané v současné době kupují více zbraní v zahraničí, než sami vyrábějí.

„Buď jsou evropské výrobky příliš drahé, nebo se jedná o příznak nedůvěry ve vlastní obranný průmysl,“ říká Stefan Ohl, expert společnosti AlixPartners. V roce 2018 činil celkový rozpočet na obranu evropských zemí přibližně 256 miliard eur(není od věci připomenout, že ruský vojenský rozpočet činí okolo 60 miliard dolarů – pozn. red.): z toho 38,5 miliardy eur připadá na Německo, jednu z deseti zemí s největšími vojenskými výdaji na světě. Kromě toho v loňském roce 7 z 26 evropských zemí, které jsou členy NATO, utratilo na obranu 2% HDP, což je cíl stanovený v rámci aliance. V roce 2017 existovaly pouze 3 takové země.

.
Podle odborníků AlixPartners by evropské společnosti měly především snížit své náklady, aby zvýšily svůj podíl na trhu. Obranné otázky by se zejména neměly zaměřovat na speciální objednávky jednotlivých zemí. Příkladem je multifunkční přepravní letadlo Airbus A400m. Kromě toho může pomoci průmyslové sjednocení a posílení průmyslových odvětví.

Experti demonstrují potřebu konsolidace v následujících číslech, píše Die Welt: například evropské armády používají 37 různých typů tanků a bojových vozidel pěchoty, zatímco americká armáda má pouze 3 typy. Ve flotile mají Evropané 29 typů torpédoborců a fregat a Američané 4.

„Evropa musí snížit počet svých bojových systémů. Jinak nebude jejich financování v budoucnu možné,“ poukázal Stefan Ohl.

(kou, prvnizpravy.cz, welt.de, foto: arch.)