Svátek má: Dominik

Zprávy

Velikost textu:

Welt: Kam šlo 700 milionů eur – von der Leyenovou obvinili z nepotismu!

Welt: Kam šlo 700 milionů eur – von der Leyenovou obvinili z nepotismu!

Během uplynulých pěti let německé federální ministerstvo obrany vynaložilo více než 700 milionů eur na externí konzultanty, informoval Welt (TV).

Ursula von der Leyenová, ministryně obrany SRN
15. února 2019 - 11:05

A nyní, šéfka resortu Ursula von der Leyen, bude muset vyzkoušet i roli „ministryně sebeobrany", protože je obviněna z nepotismu a nesprávného, či spíše „zločinného“ rozdělování smluv, uvedl německý televizní kanál.

Pikantní na věci je, že se šetření odehrává na pozadí neustálých stížností Bundeswehru na nedostatek financí a zároveň slibu vlády kancléřky angely Merkelové, že posílí vojenský rozpočet a příspěvky NATO na 1,5 procenta HDP. Právě Ursula von der Leyen je považována za "jestřába", který požaduje stále více peněz na vojenský rozpočet.

Německá ministryně obrany Ursula von der Lyayenová se dostaví před vyšetřovací komisí. Jedná se o zapojení ministerstva obrany do spolupráce externích konzultantů, které stojí miliony. Je zejména obviněna z nesprávného rozdělení smluv a dokonce z nepotismu.

Německá ministryně obrany Ursula von der Leyenová se musí stát i ministryní sebeobrany. V její kanceláři byly údajně rozdány smlouvy za miliony, které obcházely zákon o zadávání veřejných zakázek. Je  dokonce obviněna z nepotismu. V levicové straně se dokonce domnívají, že by měla rezignovat.


„Pokud komise prokáže, že se ministryně dopustila porušení zákona o zadávání veřejných zakázek, pak v tomto případě jistě bude muset odstoupit," uvedl expert Die Linke Alexander Neu v rozhovoru s Neue Osnabrücker Zeitung.

Během posledních pěti let údajně ministerstvo obrany vynaložilo více než 700 milionů eur na externí konzultanty. Tuto částku bude muset vysvětlovat i její bývalá náměstkyně, která byla dříve sama konzultantkou, a jak se hovoří, na ministerstvu obrany dohlížela na rozdělení zakázek.

Zelení, levice a svobodní demokraté chtějí vyjasnit tři body. Odpovědnost - kdo věděl o rozdělování smluv a kdo řídil tento proces. Kromě toho je důležité, aby zjistili, kolik peněz daňových poplatníků bylo vynaloženo a jaké vznikly škody. A nakonec se zajímají o to, co ministerstvo udělá, aby zabránila budoucímu „zločinnému“ rozdělení zakázek.

Celkově od roku 2014 bylo uzavřeno 3 800 smluv. Většinou se jedná o projekty strukturální reorganizace Bundeswehru a v oblasti informačních technologií.

Nyní je třeba objasnit, jakou roli hraje komunikace při distribuci objednávek. V březnu začne vyšetřovací komise vyšetřovat svědky. V důsledku toho by mělo být jasné, zda von der Leyenová stále kontroluje svúj resort.

(kou, prvnizpravy.cz, welt(tv), rt.com, foto: arch.)