Svátek má: Tadeáš

Zprávy

Velikost textu:

Welt: Letos USA zabily v Afghánistánu více civilistů než teroristé!

Welt: Letos USA zabily v Afghánistánu více civilistů než teroristé!

V prvních třech měsících letošního roku zemřelo v Afghánistánu více civilistů kvůli akcím Spojených států a jejich spojenců, než v rukou teroristů a povstalců, uvedly německé noviny Die Welt.

Ilustrační foto
27. dubna 2019 - 04:20

Podle mise OSN v Afghánistánu trpěla většina civilistů v zemi leteckými útoky a pozemními operacemi americké armády a jejich podporou vládním silám.

Poprvé od doby, kdy se na toto téma začaly zveřejňovat údaje, akce Spojených států a jejich spojenců vedly k úmrtí více civilistů než akce Talibánu a dalších povstaleckých skupin, uvedly noviny.

Podle zprávy mise OSN v Afghánistánu, jsou za smrtí 305 civilistů v prvních třech měsících letošního roku zodpovědní mezinárodní a vládní jednotky. Podle OSN, v rukou povstalců během téže doby, bylo zabito 227 lidí.

Podle mise OSN v Afghánistánu byla většina obětí zapřičiněna leteckými údery nebo pozemními pátracími operacemi. Zároveň afghánské jednotky podporované Spojenými státy působily na území, kde se neuplatňují žádné zákony a předpisy.

Německé noviny napsaly, že americký prezident Donald Trump v roce 2017 usnadnil americkým vojenským letadlům útoky na pozice Talibánu, a americká armáda začala častěji provádět bojové operace.

Současně se podle poslední zprávy počet obětí civilního obyvatelstva jako celku snížil o 23% ve srovnání s prvním čtvrtletím minulého roku. V současné době mise OSN zaznamenala za poslední tři měsíce 1 773 obětí, včetně 581 mrtvých a 1 192 zraněných. Jedná se o nejnižší počty od roku 2013, uvedl článek.


Podle mise OSN v Afghánistánu je pokles počtu obětí spojen především se snížením počtu teroristických činů spáchaných sebevražednými atentátníky. To, zda je to způsobeno obtížnou zimou nebo strategií Talibánu na pozadí probíhajících mírových rozhovorů, zatím není známo.

Zprávy mise OSN o civilních obětech v Afghánistánu jsou zvěřejňovány od roku 2009. Počet obětí mezi civilisty dosáhl nejvyšší úrovně v zemi v posledních letech. V roce 2018 bylo v bitvách zabito 3804 civilistů a v důsledku teroristických útoků bylo zraněno asi 7189 osob. To je o 11% více než v roce 2017, napsal Die Welt.

(kou, prvnizpravy.cz, welt.de, foto: arch.)