Svátek má: Slavomír

Zprávy

Velikost textu:

Welt: Německo se v Evropě mění na ekonomického outsidera!

Welt: Německo se v Evropě mění na ekonomického outsidera!

Německý HDP klesá, píše Die Welt. Německý průmysl a vývoz byly zvláště zasaženy následky americké a čínské obchodní války a brexitem.

Ilustrační foto
16. srpna 2019 - 11:04

Podle prognóz činí pravděpodobnost recese v německé ekonomice 43%.

Německo může opět získat status „evropského pacienta“, píše Die Welt. Ve druhém čtvrtletí roku 2019 klesla německá ekonomika o 0,1%: pokud bude tento trend pokračovat, bude Německo čelit první recesi za šest let.

Německo se tak mění na jednoho z „outsiderů“ eurozóny, jejíž celkový HDP se za stejné období zvýšil. Francouzská ekonomika vzrostla o 0,2%, Španělsko - o 0,5%. Růst HDP byl také pozorován v Nizozemsku, jehož ekonomická struktura je podobná německé.

 
Podle publikace se na propadu německé ekonomiky v první řadě podílí průmysl: produktivita v této důležité oblasti klesla o 2%. Vývoz německého zboží navíc klesl o 8% - hlavními důvody poklesu jsou americká obchodní válka s Čínou, ekonomické potíže okolo Brexitu a celkové globální hospodářské zpomalení. Je již zjevně, že německu už nestačí domácí trh k ochraně před vnějším šokem. Kromě toho existují obavy, že špatný stav průmyslu se rozšíří do celé ekonomiky jako celku.
 
Pokud se ekonomika Německa skutečně dostane do recese, pak kvůli globálním i vnitřním strukturálním problémům, uvádí Die Welt. Například jedno z nejdůležitějších německých vývozních odvětví - automobilový průmysl - má problémy kvůli nízké poptávce z Číny a přechodem na elektromobily.
 
Podle Německého institutu pro makroekonomii (IMK) je nyní pravděpodobnost recese v Německu na úrovni 43%.

Hospodářské problémy pak vyvolaly nárůst aktivity německých politiků: ministr práce Hubertus Heil oznámil zvláštní balíček opatření pro trh práce pro případ, že země zažije hospodářskou krizi. Pokud jde o Angelu Merkelovou, ta uvedla, že sleduje situaci v ekonomice a bude reagovat v souladu s vývojem situace, a také dodala, že zatím neviděla žádný důvod pro zvláštní opatření. Podle publikace tak může být hodnocení kancléřky po zveřejnění nejnovějších ekonomických údajů neaktuální.

(kou, prvnizpravy.cz, welt.de, foto: arch.)