Svátek má: Alena

Zprávy

Velikost textu:

Welt: „Nord Stream-2“ bude dokončen, ale vyhrály Ukrajina a USA!

Welt: „Nord Stream-2“ bude dokončen, ale vyhrály Ukrajina a USA!

Die Welt přišel se zajímavou interpretací ohledně dění okolo plynovodu „Nord Stream-2. Podle něj totiž při konečném účtu to bude Rusko, kdo bude tratit i s „Nord Streamem – 2“.

Ilustrační foto
4. listopadu 2019 - 10:10

Ačkoli Dánsko vydalo povolení k jeho uložení, a nyní nic nebrání výstavbě plynovodu, je obtížné jej dokončit před koncem roku. Ukrajina a USA, které ji podporují, z toho těží: v důsledku nedostatku alternativ ze strany Gazpromu získal Kyjev výhodnější pozice při vyjednáváních o nové dohodě ohledně tranzitu plynu přes ukrajinské území, tvrdí německý deník.

Dánsko vydalo povolení k pokládce potrubí a nyní nic nebrání dokončení stavby „Nord Stream-2“. Rusko však s tímto plynovodem neuspělo, tvrdí Daniel Wetzel, ekonomický zpravodaj německých novin Die Welt.

Podle novináře bylo Dánsko posledním státem, který se postavil proti položení plynovodu podél Baltského moře z Ruska do Německa. Dánské úřady nyní povolily společnosti Gazprom položit potrubí ve své hospodářské zóně jihovýchodně od ostrova Bornholm.

„Těší nás dohoda Dánska," řekla projektová manažerka Zamira Kiefer Anderssonová, která je zodpovědná za kontakty s touto zemí. „Budeme pokračovat v konstruktivní spolupráci s dánskými úřady na dokončení výstavby plynovodu."

Jak publikace připomíná, proti tomu se postavila řada států, zejména Polsko. Evropský parlament tvrdil, že plynovod by zvýšil závislost Evropy na ruských dodávkách plynu. Po údajné „ruské agresi“ proti Ukrajině se americká vláda také pokusila zabránit provedení projektu nebo jej alespoň zpomalit. Až do poslední chvíle nad „Nord Stream - 2“ visely hrozby amerických sankcí vůči těm, kdo financovali plynovod v západní Evropě.


USA nedosáhly svého původního cíle, kterým je úplné zrušení ropovodu. Americké vládě - pravděpodobně kvůli diplomatickému úsilí v Dánsku - se však podařilo dostatečně zpřozdit projekt, který Ukrajině poskytuje důležitou výhodu při jednáních s Ruskem o pokračování tranzitu plynu přes zemi, zdůrazňuje autor.

Platnost dohody o tranzitu plynu přes Ukrajinu končí 31. prosince tohoto roku. Bez nové dohody nemůže Gazprom splnit své dodací povinnosti vůči západoevropským zákazníkům. Ruský koncern proto vrhl všechny své síly na zajištění toho, aby „Nord Stream - 2“ získal alternativní trasu před koncem roku. Podle novináře Die Weltu však v tomto smyslu Gazprom selhal.

Jak publikace vysvětluje, na území hospodářské zóny Dánska je nutné položit dvě potrubí o délce 147 km, tj. celkem téměř 300 km potrubí. Při průměrné rychlosti pokládky asi 3 km za den bude společnost potřebovat k dokončení stavby dalších sto dní. Kromě toho je před zahájením práce nutný čas na testování.

Rusko tedy nebude mít dlouhou dobu po dokončení stávající dohody alternativu k dodávkám plynu přes Ukrajinu. Z tohoto důvodu dostal Kyjev při jednáních s Moskvou příležitost vyjednat pro sebe výhodnější podmínky ohledně lhůt a ceny tranzitu plynu. Americké vládě se tak podařilo dosáhnout druhého nejdůležitějšího cíle - stabilizovat Ukrajinu, tvrdí německé noviny.

Ukrajina má v této věci velký vliv na Rusko – jak uvedla nezávislá odborná komise, která má sledovat německý přechod na alternativní zdroje energie. Podle odborníků činí státní příjmy z tranzitu plynu pro Ukrajinu 4%, zatímco ruské příjmy z vývozu plynu dosahují 20%, což hovoří o „rozsahu ekonomické asymetrie“. Komise proto uzavírá, že neexistence nové dohody o tranzitu plynu způsobí Ukrajině menší škody, než Rusku.

Zastánci plynovodu upozorňují, že evropská produkce plynu je v zaostalém stavu. Obzvláště přísně omezená produkce je v Nizozemsku v důsledku zemětřesení v těžební oblasti. V mnoha zemích poptávka po zemním plynu významně roste kvůli odmítnutí uhlí a jaderné energie. Kromě toho se není třeba obávat rostoucí závislosti na Rusku, protože mnoho evropských přístavů se přizpůsobuje přijímání tankerů se zkapalněným plynem. Přes Rotterdam se dodávka zkapalněného plynu ze Spojených států dostává do Německa. Kromě toho dostupnost alternativy v podobě LNG omezuje hlavnímu evropskému dodavateli - Rusku - možnost ke zvýšení cen.

K dnešnímu dni již bylo položeno více než 2 100 km plynovodu. Plynovod v ruských, finských a švédských vodách je zcela dokončen. V německých vodách chybí pouze 16 kilometrů dlouhá spojovací část. Výstavba ruských a německých přijímacích stanic je naplánována na brzké dokončení. Investice ve výši 6 miliard eur se již nasměřovaly do „Nord Stream - 2“, přičemž většinu finančních prostředků poskytly západní evropské společnosti, partneři Gazpromu, dodává Die Welt.

(kou, prvnizpravy.cz, welt.de, foto: arch.)