Svátek má: Blanka

Zprávy

Velikost textu:

Welt: „Panika ve Spojených státech" kvůli ruskému „Avangardu"!

Welt: „Panika ve Spojených státech" kvůli ruskému „Avangardu"!

Die Welt nazval komplex „Avangard“ s hypersonickou křídlatou bojovou jednotkou „novoročním dárkem pro Rusy".

Start ruského "Avangardu"
31. prosince 2018 - 04:20

V úterý ruské ministerstvo obrany na příkaz prezidenta Vladimira Putina provedlo test „Avangardu". Během testu bylo potvrzeno, že komplex je schopen rychlosti 27 Mach.

V tomto případě publikace uvádí, že vývoj vyvolal v americké armáda silnou nervozitu. Die Welt zdůrazňuje, že USA jsou nyní nuceny „jednat pod tlakem". Začátkem listopadu zahájil Pentagon program na vytvoření záchytného systému proti hypersonickýmí zbraním a vyhlásil naléhavou soutěž pro zbrojní podniky. Měly by předložit své nápady, „jak by mohl vypadat systém letecké obrany zachycující střely s hypersonickou křídlatou bojovou jednotkou v horních vrstvách atmosféry."


Publikace uvádí, že ne rychlost a manévrovatelnost nových střel, ale jejich nezachytitelnost pro americké radary je nejvážnější hrozbou. Obrana tichomořského pobřeží je zvláště problematická.

„Není tam tolik míst, kde by mohly být umístěny radarové instalace," cituje vydání šéfinženýra Pentagonu Michaela Griffina. „A i kdyby se nějaká našla, pak se s největší pravděpodobností stanou terčem."


První pluk komplexů s blokem „Avangard“ bude v příštím roce převzít bojové povinnosti v divizi strategických raketových sil v Dombarovsku. „Avangard“ je nový pojem v celosvětovém obranném průmyslu: hlavice je schopna letět v husté atmosféře na mezikontinentálního zdálenosti rychlostí přesahujícím číslo Machu (rychlost zvuku) více než dvacetinásobně.

(kou, prvnizpravy.cz, welt.de, foto: arch.)