Svátek má: Věroslav

Zprávy

Velikost textu:

Welt: Řím se popuzeně ohradil - nepotřebujeme německé rady!

Welt: Řím se popuzeně ohradil - nepotřebujeme německé rady!

Itálie bouřlivě reagovala na nabídku Angela Merkelové vzít si pomoc evropského stabilizačního mechanismu ESM a přijmout půjčku za výhodnou sazbu, píše německý deník Die Welt.

Giuseppe Conte, italský premiér
29. června 2020 - 11:06

Italský premiér Giuseppe Conte objasnil, že jeho země nepotřebuje rady z Německa, a veškerá finanční rozhodnutí bude přijímat on sám a jeho ministr hospodářství.

Rozhovor s Angelou Merkelovou o finanční pomoci EU na zotavení se z koronavirové krize vyvolal v Itálii hodně hluku, píše německý deník Die Welt. Po něm šéf italské vlády Giuseppe Conte nejprve komentoval prohlášení německé kancléřky a velmi jasně se vyjádřil.

Po rozhovoru s Merkelovou italský premiér zdůraznil, že v současné hospodářské krizi nehodlá od Německa přijímat žádné pokyny. „Já jsem ten, kdo vede účetní knihy," řekl Conte na konci tohoto týdne.

Podle Die Welt německá kancléřka ve svém rozhovoru trvala na tom, aby Itálie mohla využívat všechny nástroje pomoci, které má Evropská unie k dispozici, včetně přijetí podpory evropského stabilizačního mechanismu ESM.


Na tiskové konferenci Conte poznamenal, že se v názorech Merkelové nedošlo k žádným změnám. Účetní knihy však stále drží on a jeho ministr hospodářství. Itálie připravuje rehabilitační plán, který měl být v září, připomněl rovněž šéf italské vlády.

Merkelová ve svém rozhovoru uvedla, že Evropská unie nevyvinula stabilizační mechanismus ESM, aby jej nakonec nikdo nevyužil. Rozhodnutí však zůstává na Itálii.

V samotné Itálii spory ohledně možného využití ESM rozdělily vládní koalici, uvádí Die Welt. Hnutí 5 je hvězd je proti tomu, zatímco jeho vládnoucí koaliční partner, Demokratická strana, tuto myšlenku podporuje.

Každá země měnové unie může získat půjčku prostřednictvím ESM za příznivou úrokovou sazbu ve výši 2% HDP země. Státy, jako je Itálie, se však obávají, že žádost o pomoc může být na finančních trzích vnímána jako známka významných finančních obtíží a aktivizaci spekulantů, vysvětluje publikace. Žádná z vlád zemí EU dosud neprojevila zájem o pomoc v rámci ESM během krize.

Státy EU nyní jednají o balíčku pomoci v hodnotě několika miliard dolarů, aby se zotavily z koronavirové pandemie, která by měla především podpořit země nejvíce zasažené krizí - Itálii a Španělsko. Avšak návrh Evropské komise týkající se velkých dotací na hospodářské oživení vyvolává mezi členskými státy EU hodně kontroverze - mimo jiné proto, že podle Die Welt je plánováno částečné přidělení pomoci jako dotace, a nikoli ve formě půjček.

(kou, prvnizpravy.cz, welt.de, foto: arch.)