Svátek má: Státní svátek

Zprávy

Velikost textu:

Welt: Soudit Erdogana v Haagu! vyzvala místopředsedkyně Bundestagu

Welt: Soudit Erdogana v Haagu! vyzvala místopředsedkyně Bundestagu

Váleční uprchlíci a Evropané se stali rukojmími šílené velmocenské politiky tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, uvedla Claudia Rothová, místopředsedkyně Bundestagu, v rozhovoru pro Die Welt.

Mezinárodní trestní soud
23. října 2019 - 04:20

A servítky si nebrala. Aby se již nepodléhalo vydírání, je třeba zrušit zločinnou dohodu o migrantech mezi Ankarou a Bruselem a sám Erdogan by se měl podle jejího názoru dostavit před mezinárodní tribunál.

Pokračující v severní Sýrii a příměří není respektováno, uvedla v rozhovoru pro Die Welt místopředsedkyně Bundestagu Claudia Rothová. Politička Strany zelených připomněla, že se Kurdové neúčastnili jednání o příměří: „Dohoda mezi Washingtonem a Ankarou je pokusem Američanů odvrátit pozornost od svých nezodpovědných politik. Vedlo to k ničivým výsledkům: turecký prezident dostal co chtěl; hrozný režim Bašára Asada se vrátil na území, kde Kurdové žijí, a  hlavně; Moskva také posílila svou pozici; a Kurdové musí zaplatit.“ Zároveň Kurdové přinesli velké oběti v boji proti „Islámskému státu“ - a to i kvůli bezpečnosti Evropanů, připomněla Rothová: „A nyní je opět odhazujeme.“

Kroky Erdogana porušují mezinárodní právo a jen zhoršují humanitární katastrofu v oblasti, pokračovala politička: „Ženy a děti trpí nejvíce. A pokud se bojovníci takzvaného „Islámského státu“ ocitnou ve volné prostoru, stane se to problém nejen pro Blízký východ, ale také pro Evropu. NATO mlčí a německá vláda ne vždy statečně reaguje na to, co se děje. Sledujeme tragické zničení toho, co by mělo být základem našeho světového řádu.“


Situace v Sýrii je kritická, zdůraznilaa místopředsedkyně Bundestagu. Erdogan vytvoří bezpečnostní zónu v severní Sýrii a naplní ji syrskými uprchlíky. Rothová to onačila za „nucené přemístění“. Rovněž ji zajímá, jak události v regionu ovlivňují kurdské a turecké komunity v Německu. „Erdogan se vždy snažil použít Německo jako platformu pro svou nacionalistickou propagandu," vysvětlila. V tomto ohledu politička vyzývá Berlín a NATO, aby tureckého prezidenta zcela zbavily své podpory.
 
Podle jejího názoru by německé orgány měly jasně uvést, že turecká invaze porušuje mezinárodní právo. Vyzvala rovněž k zastavení veškerého vývozu zbraní z Německa a EU do Turecka a ke zrušení dříve uzavřených obchodů. Po útoku Ankary na Afrin v lednu 2018 Berlín dodal Turkům zbraně v hodnotě 500 milionů eur. „V srpnu tohoto roku jsme vyvezli více než v každém z roků od 2005. Nejedná se pouze o porušení našich vlastních směrnic o vývozu: jde o úplné šílenství,“ zdůraznila.
 
Rothová také odsoudilzločinnou dohodu o migrantech mezi Ankarou a Bruselem. Podle ní se Erdogan chová jako vyděrač. Turecký prezident zároveň „porušuje lidská práva a nedodržuje Ženevskou úmluvu o právním postavení uprchlíků“. „Pokud chceme mít důvěru v Evropu, musíme zrušit tuto dohodu, která porušuje Ženevskou úmluvu," uvedla místopředsedkyně Bundestagu.

Přičemž se Rothová nebojí nové vlny uprchlíků, která by nakonec mohla zavalit Evropu. Trvá na tom, že člověk by neměl podléhat vydírání Erdogana, který říká: „Pokud mě kritizujete a neposíláte peníze, pošlu vám uprchlíky.“ „Je to ponižující," řekla rozhořčeně Rothová. „Váleční uprchlíci i my jsme se stali rukojmími šílené velmocenské politiky Recepa Tayyipa Erdogana." Přičemž turecký prezident ze sebe „dobrovolně dělá nevinnou oběť“, ale ve skutečnosti je „viníkem toho, co se děje“, protože také vedl válku v Sýrii, dodala politička. Rothová doporučuje vyvíjet na Turecko ekonomický tlak, což bude patrné zejména v tom, aby se odmítlo Ankaře poskytnout záruky na vývozní půjčky.
 
K vyřešení situace v Sýrii je nezbytná mezinárodní diplomatická iniciativa v rámci OSN, žádá místopředsedkyně Bundestagu. Erdogan však musí předstoupit před Mezinárodní trestní soud v Haagu za své zločiny a agrese, uzavřela Rothová.

(kou, prvnizpravy.cz, welt.de, foto: arch.)