Svátek má: Erik

Zprávy

Velikost textu:

Welt (TV): Johnsonova vláda zamlčuje chaos, který vyvolá brexit!

Welt (TV): Johnsonova vláda zamlčuje chaos, který vyvolá brexit!

Dne 31. ledna by Británie měla opustit EU, ale skutečný chaos v souvislosti s brexitem teprve přijde, uvedl německý televizní kanál Welt.

Boris Johnson, premiér Velké Británie
31. ledna 2020 - 11:06

Podle bývalého britského velvyslance v EU Ivana Rogerse je vysoká pravděpodobnost tvrdého brexitu a důsledky budou mimořádně závažné. Velká Británie z této situace nevyjde jako vítěz, ale vláda Borise Johnsona o tom mlčí.

Skutečný chaos v souvislosti s brexitem v Evropě teprve přijde, řekl varovně Ivan Rogers, bývalý britský velvyslanec v EU. 59letý diplomat očekává, že vše půjde podle scénáře „bez dohody“.

„Mnozí z pravicového křídla konzervativní strany stále chtějí variantu „bez dohody“ - odchod na konci roku 2020 bez dohody o dalších vztazích,“ poukázal Rogers.


Předseda vlády Boris Johnson se podle jeho názoru řídí zastánci tvrdé linie: žádné úzké vazby, žádné bruselské předpisy, žádná společná účast na jednáních se soudci EU v Lucemburku. Proto je téměř nemožné dosáhnout jednoty se zeměmi EU, je si Rogers jistý.

Britská vláda zároveň mlčí o pravdě o tom, jaké vážné důsledky bude mít takové rozhodnutí - a zejména o skutečnosti, že Velká Británie z této situace nevyjde jako vítěz.

Pro Rogerse stál jeho odpor vůči plánům brexitu jeho místo. V lednu 2017 musel rezignovat, protože zpochybňoval kroky vlády Theresy Mayové. V důsledku toho byla proti němu v britském tisku zahájena cílená kampaň.

(kou, prvnizpravy.cz, welt.de, foto: arch.)