Svátek má: Štěpánka

Zprávy

Velikost textu:

Welt: USA vyhrožují dodavatelům Nord Stream 2 za zády Berlína!

Welt: USA vyhrožují dodavatelům Nord Stream 2 za zády Berlína!

Američané přímo vyhrožují německým a evropským společnostem podílející se na výstavbě plynovodu Nord Stream 2, napsal Die Welt.

Mike Pompeo, americký ministr zahraničí
28. července 2020 - 04:20

Zástupci ministerstva zahraničí, ministerstva financí USA a energetického sektoru uskutečnili videokonferenční rozhovory s dodavateli projektu. „Hrozby byly velmi, velmi závažné," řekl očitý svědek.

Pro Američany je plynovod Nord Stream 2 již dlouho střepem v oku, píše Die Welt. A nyní zvyšují tlak na německé a evropské firmy ve snaze zmařit tento projekt. Proto vedli jednání s každou z nich prostřednictvím videokonference. Podle dostupných informací hovořilo se smluvními partnery společnosti Nord Stream 2 dvanáct zástupců ministerstva zahraničí USA, ministerstva financí USA a také z odvětví energetiky.

Američané „v přátelském tónu dali najevo, že neumožní výstavbu plynovodu“, řekl novinářům jeden z vyjednavačů. Podle něj „hrozby byly velmi, velmi závažné“. Pokud USA uplatní zákon „O boji proti americkým protivníkům prostřednictvím sankcí“, mohou podniky zapojené do provedení rusko-německého projektu i jejich banky ztratit přístup na americký trh. Přičemž zaměstnancům společnosti může být současně zakázán vstup do země. Ministr zahraničí USA Mike Pompeo přímo řekl: „Vzdejte to hned teď nebo buďte připraveni na následky.“

Německý energetický koncern Uniper uviděl v těchto akcích pokus narušit provádění infrastrukturního projektu důležitého pro evropskou energetickou bezpečnost. „Jedná se o zjevné porušení evropské suverenity," řekl zástupce společnosti. Ostatní podniky zatím neučinily žádná oznámení. Na žádost této publikace německé ministerstvo zahraničí potvrdilo, že se dozvědělo, že Američané jednají s německými společnostmi. Řekli, že také udržují kontakt s těmito podniky.


Vztahy mezi Washingtonem a Berlínem jsou v „smutném stavu“, protože Spojené státy přímo ohrožují německé společnosti sankcemi bez jakékoli konzultace s německými úřady, uvedl Michael Harms, ředitel východního výboru německé ekonomiky. „Pokud dovolíme jiným zemím diktovat naši energetickou politiku, stane se to nebezpečným precedentem: pozítří to může napadnout Číňany," zdůraznil.

Podle něj jsou tvrzení Američanů, že tím, že Německo nakupuje ruský plyn financuje ruský obranný průmysl, „nespravedlivá“ a „lživá“. Spojené státy mají s Ruskem mnohem vyšší obchodní deficit než Německo - a to hlavně kvůli americké ropě a částečně kvůli nákupům plynu z Ruska, vysvětlil Harms.

Pokud chce Washington oslabit Rusko a snížit jeho příjmy, má k tomu mnoho vlastních možností. Místo toho Američané přijímají sankční zákony, které se týkají pouze Evropanů. Podobné stanovisko zastává německý zástupce v Evropském parlamentu Markus Pieper. Podle něj jsou americké hrozby „jasným porušením všech možných pravidel obchodního práva“. Je nespokojen s tím, že „německé firmy jsou přirovnávány k Íránu“. „To už není vtipné,“ dodal německý politik.

(kou, prvnizpravy.cz, welt.de, foto: arch.)