Svátek má: Ambrož|Benjamín

Zprávy

Velikost textu:

WHO: Laboratorní původ koronaviru v Číně? A kde jsou důkazy?

WHO: Laboratorní původ koronaviru v Číně? A kde jsou důkazy?

Michael Ryan, ředitel WHO pro zdravotní mimořádné události, komentoval prohlášení amerických úřadů o laboratorním původu koronavirové infekce COVID-19

Ilustrační foto
5. května 2020 - 11:06

„Nedostali jsme informace potvrzující laboratorní původ viru. To je spekulativní prohlášení. Pokud mají USA tyto informace, musí se samy rozhodnout, kdy a jak je sdílet,“ prohlásil Ryan, uvedla RT s odkazem na zprávu agentury TASS.

Podle Ryana má organizace v úmyslu pracovat na základě informací, které má v současnosti k dispozici. Dosud všechna data WHO naznačují, že se jedná o přirozený původu viru.

„Velmi často se objevují politické problémy. Ale v centru našeho úsilí by měla být věda, vědci. Musíme provádět vědecká šetření,“ dodal důrazně.


Dříve americký ministr zahraničí Mike Pompeo uvedl, že americká strana má dostatek důkazů, že Čínská komunistická strana „udělala vše pro to, aby situaci s rozšířením koronaviru zakryla“. Čína veškerá tato obvinění rozhořčeně odmítá.

Veřejnost se tak ocitá v absurdní situaci: má věřit masivní propagandě obviňující Čínu ze zločinů, aniž by byly předloženy důkazy. Peking vše popírá, ačkoliv jeho reakce na vznik epidemie byla pomalá a tutlavá. To umožňuje vyrůst spekulacím za a) o "úniku" viru, a za b) o "umělém původu viru". Spojené státy to využily a používají propagandu (zatím se to jinak totiž nazvat nedá), jako nástroj tlaku na Říši středu. Zároveň to bezesporu odtahuje pozornost od katastrofální situace s pandemií v samotných Spojených státech a hrubé podcenění epidemie samotnou Trumpovou administrativou.

(kou, prvnizpravy.cz, rt.com, foto: arch.)