Svátek má: Oleg

Zprávy

Velikost textu:

WHO varuje - následky pandemie se projeví i v příštích desetiletích

WHO varuje - následky pandemie se projeví i v příštích desetiletích

Ukázalo se, že pandemie koronaviru má takovou sílu, že k těmto krizím dochází pouze jednou za století, uvedl šéf Světové zdravotnické organizace (WHO).

Ilustrační foto
4. srpna 2020 - 10:10

To mělo silný dopad na ekonomiku: dokonce i Spojené státy zaznamenaly bezprecedentní recesi, mnoho společností si stěžuje na ztráty a některé vyhlásily bankrot, píše deník Ouest-France.

Ukázalo se, že současná sanitární krize má takové rozměry, jaké se stanou jednou za století, uvedl šéf Světové zdravotnické organizace Tedros Ghebreyesus. Podle Ouest-France budou podle něj důsledky této pandemie pociťovány v příštích desetiletích.

V současnosti epidemie zabila téměř 700 tisíc lidí na celém světě. V 196 zemích bylo registrováno více než 18 milionů případů infekce. Největší počet úmrtí byl zaznamenán v USA - více než 153 tisíc, což je podle autora článku v průměru jedna osoba za minutu. Brazílie je na druhém místě a Mexiko je na třetím místě.


Vietnam a Fidži hlásily svá první úmrtí na koronaviry. V některých zemích se zpřísňují hygienické předpisy. Například Dánsko tomu dlouhodobě vzdorovalo, ale doporučilo nosit masky ve veřejné dopravě.

Epidemie také vážně zasáhla ekonomiku. Údaje o HDP ve druhém čtvrtletí tak ve Spojených státech klesly o 32,9% a země vstupuje do recese. Evropa čelila stejným problémům. Například ve Španělsku přišlo o práci více než milion lidí.

Letečtí dopravci utrpěli hospodářsky nejvíce. Britská společnost Flybe zkrachovala, největší dopravce v Latinské Americe Latam snížil počet svých zaměstnanců o třetinu. O ztrátách hovoří i ropné společnosti.

Klíčové státy zároveň vyvinuly veškeré úsilí k nalezení vakcíny. Rusko se chystá zahájit její výrobu, Čína ji testuje a USA a Evropská unie počítají s vakcínami farmaceutických společností Sanofi a GSK.

(kou, prvnizpravy.cz, ouest-france.fr, foto: arch.)