Svátek má: Drahoslav

Zprávy

Velikost textu:

Wikileaks zpochybnily zprávu OPCW o chemickém útoku v Sýrii“!

Wikileaks zpochybnily zprávu OPCW o chemickém útoku v Sýrii“!

Informátor z Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) předložil důkazy zpochybňující zjištění organizace ohledně údajného chemického útoku v syrském městě Dúma v dubnu 2018.

Dramatické záběry "Bílých přileb"
24. října 2019 - 10:15

Web WikiLeaks zveřejnil ve středu prohlášení nezávislé komise, která přezkoumala svědectví a dokumenty informátora.

„Na základě rozsáhlé informativní prezentace, včetně interních e-mailů, textových zpráv a skrytých návrhů zpráv, jednomyslně vyjadřujeme své znepokojení nad nepřijatelnými praktikami vyšetřování údajného chemického útoku v Dúmě poblíž syrského hlavního města Damašku, dne 7. dubna 2018," píše se v prohlášení komise.

Podle prohlášení svědectví přesvědčilo členy komise, že klíčové informace o chemické analýze, toxikologickém poradenství, balistických studiích a svědectví svědků byly umlčeny, pravděpodobně proto, aby se šetření shodovalo s předem stanoveným závěrem.

Hlavní redaktor WikiLeaks Kristinn Hrafnsson se zúčastnil komise, která přezkoumala svědectví informátora OPCW. „Komisi byly předloženy důkazy, které zpochybňují upřímnost OPCW. Přestože informátor nebyl připraven promluvit a/ nebo předložit dokumenty široké veřejnosti WikiLeaks věří, že by veřejnost měla mimořádný zájem podívat se na vše, co bylo shromážděno  misí v Dumě, a všechny vědecké zprávy psané v souvislosti s vyšetřováním,“ řekl Hrafnsson.

WikiLeaks vyzvala lidi s přístupem k těmto dokumentům OPCW, aby tyto dokumenty odeslali na web pod podmínkou anonymity.


Web také zveřejnil dokument, který byl dříve veřejně přístupný s technickým hodnocením odborníka na incident v Dumě.

V komisi svolané nadací Courage Foundation bylo celkem sedm lidí, včetně brazilského diplomata José Bustaniho, který do dubna 2002 vedl Organizaci pro zákaz chemických zbraní (OPCW), jakož i odborníky v oblasti odzbrojení, mezinárodního práva, žurnalistiky, vojenských operací, lékařství a rozvědky. Setkání s informátorem se konalo v Bruselu 15. října.

OPCW vydala 1. března zprávu o výsledku vyšetřování incidentu ve městě Dúma ve východním Ghutě 7. dubna 2018, v níž se uvádí, že k útoku se použila „toxická chemikálie ... pravděpodobně chlór“. Dokument zejména tvrdí, že láhve s obsahem chloru byly vypuštěny ze vzduchu, což umožnilo některým západním zemím obvinit z útoku syrská letadla.

Později však byl veřejně zpřístupněn dokument s technickým posouzením odborníka OPCW Hendersona, který uvedl, že „pozorování učiněná na dvou místech událostí spolu s následnou analýzou naznačují, že je nejpravděpodobnější, že válce (s chemickou látkou) byly umístěny, spíše než že vypadly ze vzduchu“. Dokument poznamenal, že skupina odborníků vedená Hendersonem provedla řadu testů napodobujících situaci. Experti dospěli k závěru, že v jednom z údajných případů chemického útoku se stopy údajného dopadu nádrže, ve které údajně byla jedovatá látka , neshodují s poškozením betonové střechy na místě nehody. Analýza druhého místa, kde byl plynový zásobník nalezen na posteli v jedné z místností, ukázala, že ventil láhve zůstal neporušený, což je nemožné při průchodu stropem.

Západ tehdy obvinil Damašek z chemického útoku na syrské město Dúma ve východním Ghutě a vyhrožoval vojenskými údery. Jako důkaz chemického útoku organizace „Bílé přilby“ použila zinscenované záběry ukazující obyvatele Dumy, včetně dětí, které se lékaři údajně snažili zachránit před účinky toxických látek, a které se zalykajícím nadšením odvysílala také Česká televize.

Rusko v reakci uvedlo, že obvinění o použití toxických látek syrskými jednotkami je chránit teroristy a zdůvodnit možné násilné útoky zvenčí. Přičemž generální štáb ozbrojených sil Ruské federace předtím varoval před provokací, kterou militanti ve východní části Ghutě připravují se zinscenováním chemického útoku.

(kou, prvnizpravy.cz, wikileaks.com, foto: arch.)