Svátek má: Doubravka

Zprávy

Velikost textu:

WP: „Absurdní divadlo“ - ničení pomníků zakladatelům rovnosti!

WP: „Absurdní divadlo“ - ničení pomníků zakladatelům rovnosti!

Zhanobení nebo demontáž památníků protestujícími proti rasismu zakladatelům národa, kteří bojovali za rovnost ve Spojených státech, kteří však kdysi vlastnili otroky, mohou tuto zemi zneuctít.

Socha George Washingtona
24. června 2020 - 11:06

Napsal to ve svém článku pro Washington Post publicista Henry Olsen. Jak novinář poznamenal, téměř každý režim, a to i nyní oddaný svobodě a rovnosti, byl založen na myšlence nadřazenosti nad cizími lidmi.

Zničení nebo poškození památníků zakladatelů národa nebo hrdinů Spojených států na pozadí protestů zuřících po celé zemi se změnilo ve skutečné „absurdní divadlo“, poukázal publicista Henry Olsen. Podle novináře to nejen svědčí o neznalosti historie, ale také představuje „zásah do principů západní civilizace“, na nichž je založen pokrok v boji proti rasové diskriminaci.

Jak řekl viceprezident Konfederace Alexander Stevens ve svém „Projevu na základním kameni“, vláda Konfederace je založena na „velké pravdě, že černoch není rovný bělochovi a že otrockým podřízením vyšší rasy je jeho přirozený a normální stav“.

Ve Spojených státech není místo pro památníky tohoto „nechutného“ principu, v zemi oddané opačnému principu - že všichni lidé jsou stvořeni jako rovni. Poprvé politicky vyhlášený v Deklaraci nezávislosti se tento princip od té doby stal „základním kamenem Ameriky“ a „hybnou silou každého hnutí, které přispělo k další emancipaci“.


Protestující však ničí památky i těm, kteří bojovali za implementaci tohoto principu, poznamenává Olsen. Takže první americký prezident George Washington vlastnil otroky, ale založil také národ oddaný myšlence, jejíž nekompatibilita s otroctvím způsobila jeho vykořenění nevyhnutelným. Poškození jeho soch může zneuctít zemi, stejně jako demontáž pomníku 18. prezidentovi Ulyssesovi Grantovi protestujícími v San Franciscu. Grant byl velitelem seveřanů během občanské války a jako prezident rozšířil cíle války a postavil se do čela iniciativy „Rekonstrukce jihu“ na opětovné začlenění poražených jižních států do Spojených států a zrušení otrokářského systému v celé zemi. Publikace považuje za „absurdní” rozebrat jeho památník, kvůli tomu, že on měl otroka, kterého osvobodil ještě před válkou.

Horečka ničení památek lidem kvůli jejich účasti na činnostech souvisejících s globálním kolonialismem a rasismem se rozšířila do dalších zemí. Například v Austrálii a na Novém Zélandu byly zničeny sochy Jamese Cooka, který tato území prozkoumal a zmapoval, za to, že vydláždil cestu kolonialismu a útlaku původních obyvatel.

Jak pozorovatel poznamenává, téměř každý nynější režim oddaný svobodě a rovnosti byl založen na myšlence, že jeho „předpokládaná nadřazenost odůvodňuje jeho postoj k cizincům“. Aztékové obětovali svým bohům lidi z jiných kmenů. Mnoho černých Afričanů nepovažovalo jiné černé lidi v Africe za chráněné před obchodníky s bílými otroky, místo toho je jednoduše zajali a prodali za účelem zisku.

„Téměř celá civilizace byla založena na nerovnosti a tyranii, bez ohledu na barvu pleti," píše Olsen. Podle něj je vnímání multietnického svobodného státu je samozřejmě úspěchem, který oceňují také památníky Washingtona a Granta.

(kou, prvnizpravy.cz, washingtonpost.com, foto: youtube)