Svátek má: Gizela

Zprávy

Velikost textu:

WP: Američané opět potřebují strašné vize o jaderné válce!

WP: Američané opět potřebují strašné vize o jaderné válce!

Ačkoli kdysi populární kultura neustále vyzdvihovala téma jaderné války a její hrozné následky, dnes takové příběhy se téměř nikdy nenacházejí na televizních obrazovkách a na stránkách knih - a to je hořké.

Ilustrační foto
5. března 2019 - 10:15

Uvedla to americká spisovatelka Charlie Jane Andersová v článku pro The Washington Post.

Jak Andersová napsala, pravděpodobnost použití jaderných zbraní opět narůstá, ale Američané jsou v blaženém nevědomí - a je třeba jim znovu připomenout, jak strašná je tato vyhlídka.

Navzdory skutečnosti, že pravděpodobnost jaderné války se v současné době stala tak vysokou, jaká nebyla již od dob studené války, populární kultura bohužel prakticky přestala varovat veřejnost před nebezpečím „atomové zkázy", uvedla Charlie Jane Andersová ve svém článku pro The Washington Post.
 
Jak Andersová zdůraznila, rizika, kterým dnes čelí svět, se mnohokrát zvýšila - mezi ně patří agresivnější postoj administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa vyjádřeného ve své zprávě o přezkoumání složení a počtu amerických jaderných sil a ve Washingtonu, který odstoupil od klíčových dohod s Ruskem a Íránem, zhoršení vztahů mezi Indií a Pákistánem a konečně oslabení mezinárodních organizací, včetně OSN. Nicméně, podle amerických badatelů, politici a obyčejní občané, jimž jsou teoreticky zodpovědní, prostě nechápou, jak je situace na planetě nestabilní, napsala autorka.

 
Podle Andersové je jedním z důvodů takové nebezpečné neznalosti skutečnost, že režiséři, hudebníci a spisovatelé prakticky přestali vytvářet příběhy, varující lidi před vysokou pravděpodobností jaderného konfliktu a jeho strašlivých následcích.
 
„Svého času byla populární kultura plná atomových hřibů a jaderných zim. Média prostřednictvím různých děl - od seriózního varovného filmu „Na břehu" až po satirický absurdní „Doktor Strangelove" - neustále bily na poplach a upozorňovali nás na to, kam jdeme. Spisovatelé - například Kurt Vonnegut - a hudebníci - včetně Prince a Toma Lerera - byli prostě posedlí lidskou náklonností k sebezničení; James Cameron se zabýval s tímto tématem ve svém filmu „The Terminator", připomněla autorka. Jak se Andersová domnívá, ačkoli z uměleckého pohledu ukázky jaderné války a postapokalyptického světa byly často jen využity jako vhodný prostředek, jak „zvýšit sázky" a přidat dramatičnosti té či oné práci, tak také vykonávaly důležitou funkci: „varovat Američany před velmi reálnou hrozbou".
 
Podle Andersové nyní lidé potřebují nové příběhy, které jimi mohou otřást. Zároveň se autoři, kteří se před mnohými lety postavili proti tématům konfrontace mezi Moskvou a Washingtonem, nemuseli dělat starosti, uvedla. „Tvůrci, kteří hledají nové a hrozné post-apokalyptická spiknutí, mohou například připomenout, že i „omezená "výměna jaderných útoků s použitím asi 100 bomb stejné síly jako zbraně použité v Hirošimě může mít dalekosáhlé důsledky, včetně likvidaci plodin a velkých hladomorů, které postihnou lidi, kteří jsou daleko od výbuchu," poznamenala autorka.

Rozměry jaderné války jsou tak velké, že je nesnadné je prezentovat - a proto knihy, filmy a televizní pořady hrály v minulosti tak důležitou roli a pomohly lidem vidět nejhorší scénáře, zdůraznila Andersová. „Teď, když jsou rizika opět vysoká, mnozí z nás odmítají dokonce přiznat, že nebezpečí existuje. Potřebujeme občanskou angažovanost, ale také potřebujeme nová díla, která nás postaví proti této noční můře, než bude pozdě," dodala spisovatelka.

(kou, prvnizpravy.cz, washingtonpost.com, foto: arch.)