Svátek má: Karolína

Zprávy

Velikost textu:

WP: Írán speciálně vybral cíle, které způsobí USA minimální škody!

WP: Írán speciálně vybral cíle, které způsobí USA minimální škody!

Jak poznamenal zástupce americké administrativy, Íráncům to umožnilo zachránit si tvář a obě strany se mohly stáhnout od propasti války.

Ilustrační foto
9. ledna 2020 - 11:06

Íránské úřady úmyslně zaměřili střely na americká zařízení v Iráku tak, aby co nejméně utrpěly  americké jednotky, uvedl The Washington Post s odvoláním na vysokého zástupce administrativy USA.

„To Íráncům poskytlo (možnost) zachránit si tvář a také šanci oběma stranám ustoupit od okraje války," uvedl úředník, jehož jméno deník neuvedl. Americká armáda obdržela příslušné informace od iráckých orgánů několik hodin před útoky, napsaly noviny.

Dříve CNN s odkazem na diplomatický zdroj uvedla, že Irák předtím varoval americkou stranu o tom, na které základny budou útoky, poté, co obdržel příslušné informace od Íránu.


Vyplývá z toho, že Írán sice musel splnit slíbenou odvetu, ale zvolil variantu, která signalizovalaa Washingtonu, že dál nehodlá situaci zostřovat. A jak se shodují i jiná americká média, tento signál pochopila i amdministrativa Donalda Trumpa. V reakci se prezident omezil jen na vyhášení dalších sankcí proti Teheránu.

Média (a česká zvláště) popisují krizovou situací nepřátelstvím Íránu a USA odstartovanou před 40 lety. Ovšem dnešní stav věcí se prudce zhoršil poté, co Donald Trump rozhodl o odstoupení od jaderné smouvy, kterou uzavřel jeho předchůdce Barack Obama, a uvalením sankcí na Islámskou republiku. Následoval řetězec provokací a vzájemných obvinění, které vyvrcholily atentátem na íránského generála Sulejmana na bagdádském letišti. Odvetná reakce Teheránu se dala očekávat, ale jak se ukázalo, byla mírnější – jakkoliv se jednalo o raketový útok – a Írán tak umožnil, alespoň dočasně, uklidnit nervy všech, kteří se obávali rozpoutání krvavého konfliktu.

(kou, prvnizpravy.cz, washingtonpost.com, foto: arch.)