Svátek má: Nora

Zprávy

Velikost textu:

WP: Kurdi se dohodli s Damaškem, aby zadržel tureckou agresi!

WP: Kurdi se dohodli s Damaškem, aby zadržel tureckou agresi!

S ohledem na stále nejistější postavení amerických sil v regionu uzavřely Syrské demokratické síly (SDF) dohodu s prezidentem Bašárem Asadem, informoval The Washington Post.

Kurdští bojovníci na tanku T-55
14. října 2019 - 11:06

V rámci této dohody mají Kurdi v úmyslu přenést kontrolu nad svými osadami na vládní síly, aby odrazily tureckou ofenzívu.

Včera začaly syrské vládní síly postupovat do měst poblíž tureckých hranic v rámci dohody s Kurdy. To vše se děje na pozadí „zhroucení“ americké vojenské mise v regionu, píše The Washington Post.

Předtím šéf Pentagonu Mark Esper v rozhovoru s CBS oznámil, že prezident Trump nařídil úplné stažení 1000 vojáků ze severovýchodní Sýrie. Ale v tomto bodě už bylo jasné, že americká přítomnost se stala „nestabilní“, uvádí noviny s odkazem na vládní zdroje.
 
Po zprávách, že Syrské demokratické síly (SDF) uzavřely dohodu s vládou Bašára Asada, kterou podporují Rusko a Írán, byla přetrvávající přítomnost Spojených států v této zemi ještě spornější. V důsledku této dohody se síly loajální k prezidentovi vrátí do osad, která byla sedm let pod kurdskou kontrolou, vysvětluje The Washington Post.
 
K dohodě došlo po třech dnech vyjednávání organozovaných Moskvou mezi syrskou vládou a SDF. Kurdové dospěli k závěru, že již nemohou počítat se Spojenými státy, které byly po dobu pěti let jejich hlavním spojencem v boji proti „Islámskému státu“, zdůrazňuje článek.
 
„Bylo dosaženo dohody se syrskou vládou, jejíž povinnosti zahrnují ochranu hranic země a zachování suverenity. Díky tomu syrská armáda vstoupí a rozmístí se podél syrsko-turecké hranice, aby pomohla SDF zastavit agresi (z Turecka),“ uvedlo kurdské povstalecké prohlášení.
 
Zatím není jasné, kdy a kde budou v regionu rozmístěny síly ovládané Damaškem. Není také jasné, zda americké jednotky opustily svou domovskou základnu. Zástupci Washingtonu odmítli potvrdit mediální zprávy Washington Post, že Američané již opustili města Manbidž a Kobani, které by podle místních orgánů měly přijmout vládní síly.

 
Podle očitých svědků obsadily Asadovy jednotky některé oblasti a letiště v Kamyšly. Místní milicím bylo nařízeno, aby se nesoustředili na syrskou armádu. Přišly na podporu malého kontingentu, který zůstal ve městě poté, co ho Kurdi v roce 2012 obsadily, tvrdí publikace.
 
Mezitím události nedávných dnů prokázaly „rychlé zhoršení schopnosti“ SDF a Spojených států zastavit nečekaně rychlou ofenzívu Turecka hluboko do syrského území. Když se aranští povstalci podporovaní Ankarou přiblížili k městu Ain Issa, které se nachází 20 km od tureckých hranic, stovky příbuzných militantů z IS využily zmatku, který vznikl po ostřelování z minometů a uprchly z místního tábora.
 
Ain Issa, kde se nachází sídlo kurdské správy, má strategický výnam díky své blízkosti k dálnici M4. Ta je hlavní zásobovací trasou pro 1 000 amerických vojáků rozmístěných v severovýchodní Sýrii, uvádí článek.
 
Militanti podporovaní Ankarou zavedli kontrolní stanoviště na dálnici poblíž Ain Issa, která „přerušila“ přístup k americkým silám na základnách v Manbidži a Kobani. V pátek večer byla americká vojska ostřelována tureckým dělostřelectvem, což ve Washingtonu vyvolalo podezření, že je to úmyslný pokus je vytlačit dále na východ.
 
Spojené státy vysílají protichůdné signály o tom, zda má Trump v úmyslu okamžitě stáhnout všechny jednotky, nebo jednoduše převede ty, které byli blíže k frontové linii, do bezpečnějších pozic. Ale vzhledem k tomu, že zásobovací linie jsou přerušeny, je region v chaosu a kurdští spojenci se zaměřují na boj proti Turecku, nikoli na IS, je postavení amerických jednotek v severovýchodní Sýrii se stává „stále zranitelnější“, řekl mluvčí americké vlády The Washington Postu.

Podle publikace, hrají Kurdové, kteří zjevně nemají žádné záruky pro přežití své autonomie, riskantní hru. Ale vysoce postavená kurdský činitel Badran Gia Kurd věří, že po „americké zradě“ nemají jeho lidé na výběr, než se obrátit na Damašek.

Prohlášení Damašku, že jeho jednotky míří na severovýchod, aby získaly kontrolu nad regionem ze strany SDF a odrazily Turky, zasévá naději, že chaos brzy skončí. Publikaci to sdělila kurdská žena, která opustila svůj dům před třemi dny poblíž frontové linie a našla útočiště v Kamyšly.
 
„Pokud má být dohoda s režimem, kdy je třeba zastavit tento masakr, ať je to tak. Nakonec jsme všichni Syřané a režim je také syrský,“ řekla Washington Postu. „Američané nás zradili. Už jim už nevěříme,“ dodala.

(kou, prvnizpravy.cz, washingtonpost.com, foto: arch.)