Svátek má: Zuzana

Zprávy

Velikost textu:

WP: Nový název krize v USA - ne recese, ale pandemická deprese!

WP: Nový název krize v USA - ne recese, ale pandemická deprese!

Současná krize se nepodobá minulým poklesům produkce, ale spíše Velké krizi ve 30. letech, míní odborníci.

Ilustrační foto
12. srpna 2020 - 11:04

Podle Washington Postu by tedy měla být proti ní přijata další opatření a k hospodářskému oživení nedojde tak rychle.

Jak uvádí The Washington Post, mělo by být každému jasné, že prudký hospodářský pokles, který začal v březnu, není jen recesí z roku 2007. Situace je tak vážná, že si zaslouží název deprese, ale vzpomínky na Velkou depresi třicátých let minulého století brání lidem v používání tohoto termínu. Odborníci se obávají, že budou považováni za alarmisty, ale pokud by obyčejní lidé pochopili celou situaci, mohli by pak lépe dodržovat sociální vzdálenost.

K obvyklé recesi došlo, když úřady zvýšily klíčovou sazbu k omezení inflace. Pak byla sazba snížena, aby se stimuloval růst. Velká i současná deprese, kterou autor článku nazývá pandemickou, však měla jiné důvody. Velká deprese byla spojena s nemovitostmi mimo kontrolu a finančními spekulacemi a současná deprese nastala, když obavy z nemoci a vládní nařízení vedly k propouštění, zastavení výroby a nižším spotřebitelským výdajům.


Od února přišlo o práci 15,2 milionu Američanů. V roce 2016 zaměstnávala všechny pracovníky v soukromém sektoru téměř polovina malých podniků. A mnoho z těchto společností nebude mít dostatek peněz, aby přežily dlouhou dobu odstávky. Od února do června se již malé podniky zmenšily o 8%, přičemž nejtěžívější byla zasaženi Afroameričané s 19% poklesem.

Během Velké hospodářské krize si lidé nemohli vysvětlit, co se děje, a to je děsilo. Tehdy se věřilo, že se ekonomika napraví: zbývající produkce bude prodána, neefektivní firmy budou uzavřeny a přeživší budou moci expandovat. Tento pohled podporoval pasivitu a trpělivost mezi lidmi. Tehdy to nevěděli, ale kdyby vláda jednala agresivněji, stimulovala výdaje a zabránila kolapsu bank, ekonomika by se nezhroutila a Velká deprese by nebyla tak velká.

Dnes se děje něco podobného, píše autor článku. Ale pokud se tehdy obecně myslelo ve směru není třeba nic dělat, tak nyní je napraveno ve směru utrácet peníze. Zda tento koncept bude fungovat, není zatím jasné. V 19. století proběhla řada „depresí“, ale věřilo se, že pouzí smrtelníci nemohou kontrolovat ekonomické události. Existuje naděje, že se situace nyní změnila, uvádí americký deník.

Odborníky rozdělují také pojmy „oživení“ a „hospodářské oživení“. Oživením je ekonomický růst a musí být sledován, ale nemusí stačit k tomu, aby se vrátil k minulé výkonnosti. A ekonomové dávají americké ekonomice nejméně pět let na obnovu, dodává nevesele The Washington Post.

(kou, prvnizpravy.cz, washingtonpost.com, foto: arch.)