Svátek má: Jitka

Zprávy

Velikost textu:

WP: Objednávka žoldáků na svržení Madura za 213 milionů dolarů!

WP: Objednávka žoldáků na svržení Madura za 213 milionů dolarů!

Političtí odpůrci venezuelského prezidenta se pokusili uzavřít dohodu s americkou soukromou vojenskou organizací na teroristické útoky a převrat.

Nicolas Maduro, venezuelský prezident
8. května 2020 - 11:06

S pomocí žoldáků chtěla opozice vyhnat (nebo zabít) Madura a dosadit Juana Guaida místo něj, uvedl The Washington Post. Případ dokládá špinavé metody těch, kteří se zaštiťují „demokracií“ ať už ve venezuelské opozici nebo ve Spojených státech.

Loni v říjnu se venezuelská opozice pokusila uzavřít dohodu s americkou soukromou vojenskou společností Silvercorp (PMC), aby poskytla služby k napadení a svržení prezidenta Nicolase Madura. Informoval o tom The Washington Post (WP) s odkazem na kopii 42stránkového dokumentu.

Smlouva pečlivě popisuje všechny taktické podrobnosti, včetně toho, jaké vysoce výbušné miny by měly být nainstalovány a která speciální zařízení by měla být použita při provádění objednávky. Odstavec „Počáteční fáze projektu“ naznačuje, že jeho celkové náklady se odhadují na 212,9 milionu dolarů.

Text dokumentu zveřejněný v novinách uvádí, že „skupina poskytovatelů služeb bude radit a pomáhat partnerům plánovat a provádět operace za účelem zajetí / zadržení / zaměnění Nicolase Madura, jakož i odstranění současného režimu a dosazení prezidenta Venezuely Juana Guaidó.“


Na venezuelské straně smlouvu podepsal opoziční poslanec Sergio Vergara. Podpis vůdce opozice a samozvaného prezidenta Venezuely Juana Guaida na tomto dokumentu není. Ten byl však na 6stránkové všeobecné dohodě o službách mezi opozicí a PMC Silvercorp, kterou publikace také zveřejnila.

Začátkem dubna nařídil venezuelský vůdce Nicolas Maduro mobilizaci dělostřelectva k obraně země. Tehdy prohlásil, že ozbrojené skupiny financované USA a Kolumbií chtějí využít situace s epidemií koronaviru a „provést teroristické činy a převrat“.

O měsíc později, 4. května, bezpečnostní venezuelské orgány zabránily pokusu o vylodění militantů z Kolumbie v severní zóně země, která podle Caracasu plánovala provádět teroristické činy a organizovat převrat. Podle Madura bylo hlavním cílem žoldáků ho zabít. Cvičili se na území Kolumbie a kolumbijské úřady financovaly militanty za podpory americké vlády, dodal Maduro.

Venezuelský prezident uvedl, že úřadům se podařilo zadržet 13 žoldáků, mezi nimiž byli dva bezpečnostní důstojníci amerického prezidenta Donalda Trumpa. Jeden ze zajatých Američanů řekl, že úkolem jeho skupiny bylo obsadit letiště v Caracasu.

(kou, prvnizpravy.cz, washingtonpost.com, foto: arch.)