Svátek má: Zita

Zprávy

Velikost textu:

WP: „Radikální změny“ - Putin navrhl posílit roli parlamentu

WP: „Radikální změny“ - Putin navrhl posílit roli parlamentu

Ruský prezident Vladimir Putin se vyslovil za zavedení významných změn ústavy země a posílení role Státní dumy, která bude v důsledku reformy schopna schvalovat kandidaturu předsedy vlády, napsal The Washington Post.

Putin s poseltvím Federálnímu shromáždění
16. ledna 2020 - 10:10

Podle publikace, tím, že navrhuje podobné reformy, si ruský vůdce může po skončení svého prezidentství zachovat vážný vliv.

Ruský prezident Vladimir Putin navrhl „radikální změny“ ústavy země, posílení role parlamentu a revizi role Státní rady. Ruský vůdce tak možná naznačil, čím se plánuje po svém funkčním období v roce 2024 zabývat, uvedl The Washington Post.
 
Putin ve své výroční zprávě k Federálnímu shromáždění znovu navrhl omezit počet prezidentských lhůt na dvě, čímž jasně naznačil, že se nebude usilovat o  třetí funkční období. Návrh ruského prezidenta na konsolidaci ústavního statutu Státní rady a udělení Státní dumě větší pravomoci - což také obsahuje schválení kandidatury předsedy vlády - se však podle novin může stát pro něj cestou, jak si po skončení mandátu bude udržovat vážnou politickou váhu (nicméně nic z toho neodpovídá oblíbené démologii západního slovníku o "diktátorovi" Putinovi - pozn. red.).


Putin svůj projev, který trval asi hodinu, uzavřel důrazem, že by takové změny měly být schváleny referendem - prvním v Rusku od roku 1993. Putin navíc navrhl zavedení ústavního zákazu zahraničního občanství pro vládní úředníky.
 
Ve zprávě pro Federální shromáždění se ruský vůdce zaměřil na zlepšení kvality života obyčejných Rusů. Putin se zejména zasazoval o zvýšení porodnosti navrhovy opatření na finanční stimulaci mladých rodin. Zmínil také problém nízkých platů učitelů a zdůraznil potřebu zavedení příplatků pro učitele.

Prezidentův současný projev byl v mnoha ohledech jedinečný, protože byl vysílán na několika velkých budovách v Moskvě. Putinova důvěra zůstává navzdory postupnému snižování na vysoké úrovni a dosahuje přibližně 68%, připomněl The Washington Post.

V souvislosti s Putinovým poselstvím pak odstoupila ruská vláda v čele s Dmitrijem Medveděvem. Na funkci premiéra pak byl prezidentem navržen ekonom Michail Mišustin, dosavaadní šéf daňové správy.

(kou, prvnizpravy.cz, washingtonpost.com, foto: arch.)