Svátek má: Valdemar

Zprávy

Velikost textu:

WP: Trump prý věří, že je americká politika na Ukrajině nesmyslná!

WP: Trump prý věří, že je americká politika na Ukrajině nesmyslná!

Bývalý vedoucí úředník prezidentské administrativy řekl deníku The Washington Post, že Donald Trump věří, že kroky Washingtonu na Ukrajině jsou zbytečné a dráždí Rusko.

Donald Trump, prezident USA
21. září 2019 - 11:06

Podle publikace bývalý úředník opakovaně prodiskutoval toto téma s Trumpem. Podle prezidenta to, co Spojené státy dělaly na Ukrajině, „nemělo smysl a Rusy jen otrávilo“.

„Celková pozice prezidenta je, že musíme uznat skutečnost, že Rusové by měli být našimi přáteli a kdo se zajímá o Ukrajince?" citovaly noviny jeho údajná slova.

Washington Post dříve s odkazem na své zdroje uvedl, že americký zpravodajský důstojník se sídlem na Ukrajině podal 12. srpna stížnost na znepokojující, podle jeho názoru, rozhovor mezi prezidentem USA Donaldem Trumpem a určitým zahraničním vůdcem a „dva a půl týdne před jeho předložením Trump mluvil s ukrajinským prezidentem Vladimírem Zelenským". Konverzace zároveň údajně obsahovala určitý tajnosti. Podle amerických médií mělo jít o nátlak Trumpa na Zelenského, aby vyšetřil činnost syna bývalého viceprezidenta Joe Bidena (a nyní možného kandidáta na prezidenta za demokraty) na Ukrajině.


Trump sám označil tuto zprávu za falešnou a řekl, že „když mluvím po telefonu se zahraničním vůdcem, chápu, že v USA může být mnoho lidí z různých institucí, kteří poslouchají (rozhovor), nemluvě o těch v jiné zemi."

Bidenůn syn Hunter byl členem představenstva soukromé ukrajinské plynárenské společnosti Burisma Group. Jako americký viceprezident požadoval Biden senior od Kyjeva v roce 2016 rezignaci tehdejšího generálního prokurátora Viktora Šokina, který vyšetřoval činnost Burisma. Šokinův nástupce Jurij Lucenko pak prohlásil, že nemá žádné důkazy o tom, že Biden Sr. nebo jeho syn porušili ukrajinské zákony.

(kou, prvnizpravy.cz, washingtonpost.com, foto: arch.)