Svátek má: Jarmil

Zprávy

Velikost textu:

WP: Zastavte Boltona, sériového vraha smluv o omezení zbraní!

WP: Zastavte Boltona, sériového vraha smluv o omezení zbraní!

Trumpův poradce pro národní bezpečnost, John Bolton, se rozhodl, že nebude léčit smlouvu INF, ale zabodne do ní nůž, rozčílil se bezpečnostní expert Joseph Cirncione ve svém článku pro The Washington Post.

John Bolton, poradce pro národní bezpečnost
6. února 2019 - 10:10

Varoval, že se Bolton může „podívat" na poslední smlouvu omezující jaderné síly Ruska a Spojených států, START III. A politik musí být zastaven, je přesvědčen Cirincione.

„John Bolton je sériový vrah smluv o kontrole zbraní", je titulek článku v The Washington Post od hostujícího autora Josepha Cirinciona. Podle něj americký prezidentský poradce pro národní bezpečnost, jehož poslední „obětí" se stala smlouva INF, přiložil ruku k odmítnutí USA dalších dokumentů: od smlouvy proti balistickým střelám, od Clintonových dohod se Severní Koreou a iránské dohody o jaderném programu, dosažené v období Obamy.

Nyní „pomohl vrazit nůž" do klíčové dohody Ronalda Reagana, která ve své době ukončila závody jaderných zbraní. Tehdy poprvé Spojené státy a SSSR se dohodly nejen na omezení, ale i na likvidaci jaderných zbraní, na které vynaložily spoustu peněz a času.

Ale Bolton věří, že tyto bezpečnostní smlouvy oslabují Ameriku. Pro něj a jeho příznivce jsou tyto dohody podobné tomu, jak se „globální lidé z Liliputu snaží svázat amerického Gullivera". Podle jeho názoru by Spojené státy měly být co nejvíce flexibilní a mít maximální vojenské možnosti, aby zajistily svou bezpečnost a své zájmy: "Musíme chránit náš stát vojenskou mocí, nikoli papírem."


Autor článku je sice přesvědčen, že Rusko porušilo smlouvu INF, ale poznamenává, že když někdo porušuje zákon, reakcí by nemělo být odmítnutí zákona. Koneckonců, existují dobře zavedené mechanismy, jak pachatele volat k odpovědnosti. Například tentokrát odborníci navrhli uzavřít dodatečnou dohodu o vzájemných kontrolách.

„Ale Bolton nechce smlouvu ozdravit, chce ji zabít," napsal autor článku. Podle něj bude muset Amerika v budoucnu zaplatit vysokou cenu. Takové rozhodnutí Trump nazývá „darem Putinovi", protože problém není vyřešen a zhoršuje se. Nyní Putin nebude nic bránit, pokud bude chtít rozmístit stovky raket. A vina za ukončení smlouvy padne na Spojené státy, což zhoršuje neshody v rámci NATO. „Bez ohledu na Boltonovu ideologickou strategii, jednoznačně to pomáhá Putinovi a Rusku a neškodí," poznamenal autor.

Ti, kteří viděli závod ve zbrojení v osmdesátých letech minulého století, mají pocit déjá vu: země se opět neúspěšně pokoušejí dohnat své protivníky. Ale teď už není honička dvou států. Někteří se domnívají, že Washington potřeboval vystoupit ze smlouvy INF kvůli nasazení raket proti Číně.

Nicméně Kongres i Evropané mohou stále Trumpa donutit, aby se vrátil ke smlouvě, uvedl autor článku. Existují však obavy, že smlouva INF není poslední smlouvou, na níž se Bolton zaměřil. Mnozí říkají, že se může také podívat na START III. Její platnost vyprší v roce 2021, pokud nebude obnovena. Pokud se tak nestane, poprvé od roku 1972 jaderné síly Ruska a Spojených států již nic neomezí.

„Bolton musí být zastaven předtím, než znovu udeří," vyzval v závěru Joseph Cirincione v článku pro The Washington Post.

(kou, prvnizpravy.cz, washingtonpost.com, foto: arch.)