Svátek má: Jarmil

Zprávy

Velikost textu:

wPolityce: S příchodem koronaviru se Evropská unie někam „vypařila“

wPolityce: S příchodem koronaviru se Evropská unie někam „vypařila“

Samotná EU vytvořila iluzi své síly a vůle, ale v době epidemie koronaviru se ukázalo, že je zcela bezmocná, neschopná mobilizovat a koordinovat činnost svých členských států.

Iluze jednoty a síly v Bruselu
3. dubna 2020 - 04:20

Jak napsala polská novinářka Alexandra Rybczyńska na portálu wPolityce, pandemie odhalila dlouhodobé rozpory, které hrozí, že vyhodí do povětří EU zevnitř.

"Koronavirus prokázal iluzorní povahu jediné, silné a účinné EU. Neexistuje žádná evropská supervelmoc a nebude,“ uvedla polská novinářka Alexandra Rybczyńska na portálu wPolityce.

„Evropská unie byla všudypřítomným opatřením pro euronadšence,“ pokračovala. Není to tak dávno, na konci ledna, francouzský prezident Emmanuel Macron tvrdil, že Evropané potřebují „více Evropy“ a že je čas na „evropské oživení“. Řekl, že pouze silná a efektivní Evropa může čelit Spojeným státům a Číně ve světě, který se v blízké budoucnosti stane bipolárním. Proto je nutné se zbavit národního egoismu a prohloubit evropskou integraci - „Evropská unie musí mluvit jedním hlasem.“
 
„Zní to velmi vznešeně a ti, kdo jsou tak naivní, mohli uvěřit, že francouzský prezident se opravdu zajímá o dobro Evropy, to znamená nás všech. Ve skutečnosti se stará o zájmy Francie, která potřebuje Evropskou unii, aby se mohla dostat až na úroveň světové mocnosti. Taková páka, která umožní jednat i s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem tváří v tvář, a bude sloužit jako záruka, že Francie nebude během soupeření mezi Washingtonem a Pekingem rozdrcena. Podobně se k Evropské unii chová Německo. Není si proto těžké představit, o jaké sjednocené EU mluví,“ vysvětlila bez ironie polská novinářka.

 
V článku upozornila na skutečnost, že Evropská unie naopak vůči Polsku v poslední době plnila funkci, která byla kdysi charakteristická pro Sovětský svaz - můžete jít do Bruselu a stěžovat si na nevhodné vztahy, falešné názory a chyby krajanů. V důsledku toho začala EU vměšovat do vládního systému v Polsku. Evropská média neustále informují, že Evropská komise přemýšlí o reformě soudnictví v Polsku nebo o tom, co hodlá dělat s rostoucím autoritářstvím na Visle. Evropa to nedovolí, Evropa to nedovolí. „Tato silná Evropská unie, jak ujišťovala naše opozice, obnoví pořádek ve Varšavě. A nejen to,“ připomněla.
 
„Když vypukl koronavirus, všechno se vypařilo. Evropská unie neexistuje. Existují národní státy – tento přežitek z 19. století - které uzavírají hranice a nadávají kvůli lékařům, zdravotním sestrám a ochranným prostředkům. Vlády členských států, které uplatňují sociální izolaci nebo ne a vypořádávají se s krizí lépe nebo hůř. Nebo jsou ponechány vlastnímu osudu - jak se stalo v případě Itálie,“ poznamenala Alexandra Rybczyńska.
 
Ukázalo se, že Evropská unie je bezmocná, neschopná mobilizovat nebo koordinovat činnost států během krize a všude panuje nedostatek solidarity, z které bylo Polsko tak dychtivě obviňováno. Právě Německo pozastavilo dodávky ochranných masek a zdravotnických prostředků určených pro Rakousku, doplnila.
 
Brusel sám vytvořil iluzi své síly a vůle. Dnes nemá Itálii co nabídnout. Kromě toho vše naznačuje, že EU je svobodnou unií národů s často konfliktními zájmy. Brusel proto může dělat pouze to, co mu to členské státy dovolí. V oblastech, které nespadají do její pravomoci, byla EU často hyperaktivní, ale vzhledem k epidemii byla schopna vyslovit útěchu skrze rty Ursuly von der Leyenové,Ursuly von der Leyenové že „jsme dnes všichni Italové“. „Co už chybí, jsou srdce nakreslená křídou na chodníku a kolektivní předvedení  písně Imagine Johna Lennona," ironicky uvedla novinářka (no, my Češi jsme „sví“ a infantilně jsme předvedli „Není nutno...“ - pozn. red.) 


Mezitím Rusko a Čína pomáhají Itálii a Maďarsku - jak jste asi uhodli, ne bez účelu. Podle průzkumů v zemích nejvíce postižených epidemií ve Starém světě euroskepticismus roste a epidemie dále prohlubuje neshody v EU. Finsko, Nizozemsko, jakož i Rakousko a Německo jsou proti společným dluhopisům EU podporovaným vládami Francie, Španělska a Itálie, uvedla novinářka.
 
Můžeme říci, že koronavirus v EU ještě zřetelněji prokázal rozdělení, zejména pokud jde o bohatý sever a chudý jih, takže dnes existuje dostatek potenciálu k úplnému výbuchu celé EU, dodala polská novinářka Alexandra Rybczyńska na portálu wPolityce.

(kou, prvnizpravy.cz, wpolitice.pl, foto: arch.)