Svátek má: Slavomír

Zprávy

Velikost textu:

WSJ: Konfrontace mezi USA a Čínou je novou studenou válkou!

WSJ: Konfrontace mezi USA a Čínou je novou studenou válkou!

Spojené státy a Čína svojí konfrontací začaly novou studenou válku a měly by ji nejen uznat, ale také zastavit.

Ilustrační foto
3. srpna 2020 - 00:00

Jeden z předních amerických odborníků na Čínu David Shambaugh ve svém článku pro The Wall Street Journal vyzval k uznání, že nedávné sankce, které vůči sobě ukládají Washington a Peking, jakož i nepřátelská prohlášení, naznačují začátek nové studené války.

Zároveň Shambaugh poznamenal, že aby se snížilo napětí v rychle se zhoršujících vztazích, strany by se měly obrátit na zkušenost s první takovou konfrontací.

V pondělí byla nad budovou amerického generálního konzulátu v čínské Čcheng-tu sundána americká vlajka. Čínské ministerstvo zahraničí označilo uzavření amerického konzulátu za „legitimní a nezbytnou odpověď“ na uzavření čínského konzulátu v Houstonu, píše David Shambaugh, jeden z předních amerických odborníků na Čínu, ve svém článku pro The Wall Street Journal.

Zároveň bylo uzavření konzulárních úřadů pouze posledním z řady kroků podniknutých vládami zemí v souvislosti s rychlým zhoršováním vztahů. Jak Shambaugh poznamenává, v posledních několika týdnech se „geopolitický rozkol výrazně zhoršil“.

Spojené státy například zakázaly vstup řadě čínských úředníků a 11 čínských společností kvůli porušování lidských práv ohledně etnické ujgurské menšině. Čína uvalila odvetné sankce a později je rozšířila proti Lockheed Martin, americké vojenské a průmyslové korporaci, která je hlavním dodavatelem prodeje vojenské techniky na Tchaj-wan. Ve Spojených státech vzrostl počet zatčení čínských občanů za údajnou špionáž, krádež duševního vlastnictví a vízové podvody.


„Ozvěny nové studené války“ lze slyšet také v nedávných projevech úředníků administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa - generálního prokurátora Williama Barra, poradce pro národní bezpečnost Roberta O'Briena, ředitele FBI Christophera Raye a ministra zahraničí Mike Pompea - kteří tvrdě odsuzují čínskou komunistickou stranu. V reakci na to čínský ministr zahraničí Wang Yi řekl v telefonním rozhovoru se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem, že Spojené státy ztratily „rozum, morálku a důvěru“.

Jak Shambaugh uvedl, „nastal čas uznat zřejmé“: Spojené státy a Čína vstoupily do nové studené války. I když je diskutabilní, kdy přesně to začalo, náznaky se objevily dlouho předtím, než zaměstnanci obou konzulátů opustili své pracoviště.

Stejně jako v sovětsko-americké konfrontaci se Washington i Peking navzájem považují za strategické protivníky, snaží se navzájem podkopávat politické systémy, účastnit se globální soutěže a konkurovat si v mnoha regionech, zejména v Asii. Vysocí úředníci na obou stranách se dívají na druhého s „hlubokým podezřením“ a obě vlády shromažďují informace tajných služeb proti druhým.

Napětí se však neomezuje pouze na vládní akce. Média a sociální sítě obou zemí vykazují vůči sobě stále větší nepřátelství. Obchod a investice navíc podléhají přísným omezením a akademické výměny stále klesají.

Shambaugh vyzývá obě strany, aby hledaly způsoby, jak konflikt vyřešit. V současné době se soupeři potýkají s nejdůležitější otázkou, jak se vypořádat s rostoucím napětím v tak obtížných podmínkách. Odborník se domnívá, že navzdory skutečnosti, že Čína je mnohem silnější, než kdysi v SSSR, by země měly věnovat pozornost zkušenosti z první studené války, zejména stabilizačním mechanismům, které by omezily provokace s obou stran.

Kromě toho by bylo užitečné uzavřít dvoustrannou dohodu mezi USA a Čínou, dvou jaderných mocností, o strategické kontrole zbraní. Zvláštní pozornost by měla být věnována vytvoření komunikačních mechanismů mezi dvěma vojenskými útvary a národními bezpečnostními agenturami. Kulturní výměny mezi Washingtonem a Pekingem by také mohly napomoci uvolnění napětí.

Jak Shambeau píše v článku pro The Wall Street Journal, Spojené státy a Čína si budou i nadále navzájem konkurovat a jejich soupeření se časem zintenzívní. V tomto ohledu expert požaduje uznání začátku nové studené války a vyzývá k jejímu zadržování.

(kou, prvnizpravy.cz, wsj.com, foto: arch.)