Svátek má: Tadeáš

Zprávy

Velikost textu:

WSJ vysvětluje, proč svět neposlouchá EU

WSJ vysvětluje, proč svět neposlouchá EU

Evropská unie nemůže hrát na světové scéně významnou roli, což je dáno její vlastní nejednotou a vůlí jejích jednotlivých členů prosazovat jejich zájmy, píše The Wall Street Journal.

Ursula von der Leyenová, předsedkyně EK
3. října 2020 - 10:10

Jak noviny konstatují, neschopnost přijímat jednotná rozhodnutí vede k tomu, že hlas nejen EU neposlouchají jen obři jako USA, Čína a Rusko, ale také menší země jako Turecko a Írán.

Bývalá německá ministryně obrany a chráněnkyně Angely Merkelové Ursula von der Leyenová, která je nyní vedoucí Evropské komise, opakovaně prohlašovala, že Evropa musí myslet a jednat geopoliticky. „Má pravdu, ale podle posledních událostí se geopolitická účinnost EU v blízké budoucnosti neočekává," píše The Wall Street Journal.

Všechno bylo špatné ještě předtím, než se Arméni a Ázerbájdžánci znovu střetli na Náhorním Karabachu. EU čelí krizi na severu (Bělorusko), na východě (válka v Sýrii a ve východním Středomoří), na jihu (Libye) a na západě (brexit). Žádná z těchto výzev samozřejmě není snadná a žádná z nich nemá zjevné řešení. Hlavním problémem však je, že EU není připravena na roli hráče v geopolitické oblasti.

Evropská unie nemůže rychle rozhodovat. Vzhledem k tomu, že během diskuse o důležitých zahraničněpolitických otázkách se každý z 27 států může uchýlit k právu veta, je třeba dosáhnout obecného konsensu kompromisem, který povede k tomu, že konečné řešení nemůže v žádném případě vést ke skutečnému úspěchu. „Jakékoli politické rozhodnutí, které trvá tak dlouho bude pravděpodobně neúčinné, že v době, kdy EU vstoupí na nástupiště, budou vlaky pryč," uvedl deník.

Vezměme si například Běloruska. Po týdnech hašteření se šéf zahraniční politiky EU Josep Borrell svolal vrcholovou schůzku 27 ministrů zahraničí Unie. Na něm členové EU plánovali podpořit protesty v Bělorusku a zadržet Rusko uvalením sankcí na hlavní stoupence režimu.


Toto setkání však selhalo: kyperská vláda, kterou zvolil méně než milion lidí, odmítla Minsk potrestat, pokud se EU (s přibližně 440 miliony obyvatel) nedohodne uvalit na Turecko sankce za spor, který nemá nic společného s Běloruskem. Další schůzka o této otázce se uskuteční v říjnu. „Kreml, který má na Kypru významný vliv díky svým hlubokým bankovním a finančním vazbám, se již musí třást,“ ušklíbá se Wall Street Journal (Kypr nakonec své veto ale stáhl - pozn. red.).

Pravidlo jednomyslného rozhodování lze změnit. Samotná taková reforma však vyžaduje úplnou jednomyslnost členů EU - což se neočekává, protože jak malé, tak velké členy unie ani nepomyslí na vzdání se svého veta.

O to však ani nejde. EU nemá vlastní armádu a její diplomatický odbor musí konkurovat ministerstvům zahraničí vlastních členů. Německo, Francie a Itálie rády hovoří o potřebě společné zahraniční politiky v rámci EU, ale když na to přijde, prosazují své vlastní zájmy.

Pokud jde o zahraniční politiku, EU se často nepodobá ani tak jedinému organismu sledujícímu strategické cíle, jako skupině středních a malých mocností, které se snaží si to navzájem „zasolit“. I když EU prokáže jednomyslnost, často ji nikdo neposlouchá. Brusel navíc nedbají nejen velké mocnosti jako USA, Čína a Rusko, ale také hráči střední úrovně - Turecko, Izrael a Írán.Dokud bude EU ponořena do vnitřních sporů, situace kolem ní se bude nadále zhoršovat. Prezident Běloruska Alexander Lukašenko byl nucen obrátit se na ochranu k Vladimiru Putinovi, což Rusku dává možnost vnutit Minsku mnohem užší a nerovné vztahy. Ani situace s Tureckem se nezlepšuje. Válka v Sýrii pokračuje jako by EU vůbec neexistovala, a málokdo očekává, že Brusel vyřeší arménsko-ázerbájdžánskou krizi.

„Hodně bylo napsáno o tom, jak nekonvenční, chaotické a někdy protichůdné názory zahraniční politiky Donalda Trumpa podkopávají západní alianci. Kritici prezidenta mají do jisté míry pravdu, ale neschopnost EU jednat efektivně na mezinárodní scéně je mnohem závažnějším problémem a je mnohem obtížnější to napravit. Von der Leyenová má naprostou pravdu, že svět potřebuje geopolitickou Evropu, tak o něm zatím nikomu neřekla,“ dodává sarkasticky The Wall Street Journal.

(kou, prvnizpravy.cz, wsj.com, foto: arch.)