Svátek má: Laura

Zprávy

Velikost textu:

WSJ vyzval spoluobčany k podpoře Ruska, „nejameričtější země" ve skupině!

WSJ vyzval spoluobčany k podpoře Ruska, „nejameričtější země" ve skupině!

Američtí fanoušci by měli podporovat Rusko na Světovém poháru v roce 2018, aspoň v její skupině, napsal v hravém článku The Wall Street Journal.

Ilustrační foto
15. června 2018 - 04:20

K tomuto závěru dospěl americký deník, který ironicky "analyzoval" všechny účastníky soutěže, pokud jde o stupeň podobnosti se Spojenými státy. Podle publikace mají obě země mnoho společného - obrovské území, těžbu fosilních paliv a lásku k pivu.

„Pravděpodobně již víte: Spojeným státům se podařilo vyhnout Světovému poháru 2018. To vedlo k existenciální krizi fotbalu v Americe, propuštění dvou trenérů a měsících posměchu od zbytku světa,“ napsal The Wall Street Journal.

Bez ohledu na to ale mezinárodní soutěž začala. A američtí fanouci fotbalu budou čelit dilematu: „Za koho, zatraceně, fandit?"
 
„Ale nebojte se. Možná nebudete mít možnost fandit za Ameriku, ale budete moci podpořit nejlepší náhradu," ujistily noviny.
 
Wall Street Journal „analyzoval“ 32 zemí účastnících se Světového poháru v roce 2018, přičemž zohlednil celou řadu faktorů, od geopolitiky a ekonomiky po „staromódní spotřebu piva". Zároveň bylo hlavním úkolem zjistit, který z těchto států je „nejvíce americký".
 
„To je důvod, proč, alespoň na začátku mistrovství, je Vaší vlasteneckou povinností - rozvinout hvězdy a pruhy hrdě ukázat svého vytetovaného s orla bělohlavého a hodně křičet na podporu Ruska,“ uvedla publikace.
 
Jak se ukázalo, pokud zapomenete na studenou válku, film "Rocky IV" a „všechny zvěrstva na sociálních sítích", pak Rusové nejsou tak odlišní od Američanů. Přinejmenším ve srovnání s ostatními zeměmi své skupiny, vysvětlil deník.
 
„Než se udusíte jablečným koláčem, zvažte aspekty, které Rusko jednoznačně připodobňují Americe. Za prvé, je obrovské. Žádná jiná země ve Světovém poháru v roce 2018 se neblíží k USA ve věci zdanění svých občanů, a to podle procenta hrubého domácího produktu. Kromě toho jsou Rusové, stejně jako Američané, hlavními producenty uhlí a ropy," poukázal The Wall Street Journal.
 
„Existují dokonce i kulturní podobnosti. Rusové by se perfektně hodili do našeho okolí, protože každý den s láskou leží na pohovce a sledují celé hodiny a hodiny televizi. Také pijí hodně piva. Navíc zaujímají významné místo v americkém sportu: ruský hokejista Alexander Ovečkin dovedl Washington Capitals k jejich prvnímu vítězství v Stanley Cupu," dodala publikace sílu své argumentaci.


Ale skutečnost, že Rusko je „nejvíce americkou" zemí ve své skupině, neznamená, že je nejameričtější zemí na Světovém poháru 2018 (v seznamu se dostalo pouze na čtvrté místo). Tento titul je udělen Austrálii, o níž ve Spojených státech panují poněkud povrchní názory. Většina Američanů vážně věří, že „voda v toaletách teče v opačném směru", poznamenal didakticky Wall Street Journal.
 
„Ukázalo se však, že by se Američané cítili jako doma v zemi protinožců. V Austrálii je největší počet „McDonaldů" na hlavu mezi účastníky Světového poháru. Má vysokou úroveň emisí oxidu uhličitého. Stejně jako úroveň obezity. Obecně platí, že tváří v tvář jsou to staré U-S-A!" ironicky konstatoval deník.
 
Podle očekávání „studie“ WSJ shledala, že mnoho evropských zemí je „velmi podobných Spojeným státům". Druhé místo získala Anglie, Francie se umístila na šestém místě a Německo na osmém.
 
Pravděpodobně někteří Američané dají přednost týmu, který má největší šanci na úspěch. Ale očekávat, že Austrálie, nebo Anglie vyhrají na Světovém poháru, nestojí za to, odvrhl deník tuto myšlenku.
 
„Tak co Argentina? Nejenže se řadí k páté místo v hodnocení podobnosti se Spojenými státy, ale také je jedním z favoritů Světového poháru. Navíc máte důvod k tomu, aby jste fandili pravděpodobně nejlepšímu hráči ve světě Lionelu Messimu," poznamenal The Wall Street Journal.

 
Nicméně pro „fandy-fatalisty" je jen jedna logická volba - Švédsko. Celkově se země řadí do sedmé pozice ve srovnání se Spojenými státy, ale vede v nejdůležitější kategorii: ve fotbalových schopnostech.
 
Mezi účastníky světového poháru v roce 2018 má Švédsko nejblíže k hodocení Spojených států u FIFA. Švédové, stejně jako Američané, nikdy nevyhráli Mistrovství světa. Navíc týmy obou zemí často musí projít „tvrdým bojem", jen aby opustili skupinu.
 
„Jinými slovy, vyberte Švédsko, chcete-li udělat něco nepochybně amerického: fandit pro absolutně průměrný fotbalový tým," uzavřel The Wall Street Journal.

(kou, prvnizpravy.cz, wsj.com, foto: arch.)