Svátek má: Jitka

Zprávy

Velikost textu:

WSJ: Zděšení nad prudkým nárůstem vražd v amerických městech

WSJ: Zděšení nad prudkým nárůstem vražd v amerických městech

Odborníci uvedli, že počet vražd v USA prudce vzrostl a nejčastěji se vyskytují nikoli v centru měst, ale na okraji, v chudých oblastech, a v místech, kde žijí černoši a hispánci.

Ilustrační foto
5. srpna 2020 - 11:04

Podle The Wall Street Journal zatím není jasné, zda se jedná o dlouhodobý trend, nebo jen o skok, ale tyto segmenty populace již trpí ekonomickými problémy a pandemií.

Americká policie zaznamenává prudký nárůst počtu vražd a ve větší míře to platí pro ty segmenty populace, které vydělávají málo peněz, v oblastech, kde žjí  černochi a hispánci. Současně se protesty proti policii obvykle naopak konají v centru velkých měst, napsal The Wall Street Journal.

Takové oblasti již trpí ekonomickým problémem a koronavirem. A nárůst vražd je významný: v Chicagu v červenci jich bylo o 433 oproti 106 o měsíc dříve.

Donald Trump uvedl, že ke zvyšování zločinnosti ve Spojených státech dochází v regionech ovládaných demokraty. Šetření publikace však ukázalo, že tomu tak není, problém se týká obou stran. Prezident se rozhodl vyslat federální agenty na nejproblémovější místa, aby pomohli místním úřadům v boji proti zločinu.


Podle policejní v Chicagu navíc často dochází ke konfliktům na základě krevní msty mezi gangy. Například nedávno někteří gangsteři vypálilii ze svého auta 60 výstřelů, které zranily 15 lidí, kteří přišli na pohřeb muže, který zemřel na stejnou střelbu z auta před několika dny. Jeho smrt je také považována za odplatu za stejnou palbu.

V některých státech existují speciální programy, které pomáhají lidem ze znevýhodněného prostředí s prací a jinými službami. V důsledku koronaviru se však snížilo veřejné i soukromé financování. Například v Chicagu musela nadace propustit část ze svých zaměstnanců a zkrátit dobu programu, pro lidi bylo obtížnější přimět lidi k práci. A navíc se obávají, že by mohlo být jen hůře.

V Brooklynu, podle autora článku, je střelba slyšet stále častěji, dokonce i při grilování ve veřejných parcích, na přeplněných místech. Zároveň stát New York nedávno zpřísnil pravidla zadržování policií, takže pro ně bylo obtížnější zajišťovat zločince. Všeobecné rozhořčení také neprospívá jejich práci.

Autor článku však poznamenal, že letos stále existuje mnohem méně vražd než například v roce 1990, kdy jen v New Yorku zemřelo 2 262 lidí. Dnes toto číslo odpovídá počtu vražd v 25 největších městech v zemi. Za posledních 25 let se zločinnost ve Spojených státech snížila o 54%.

Jak uvádí The Wall Street Journal, zatím není jasné, zda se jedná o dlouhodobý trend, nebo jen o skok. Odborníci však bijí na poplach.

(kou, prvnizpravy.cz, wsj.com, foto: arch.)