Svátek má: Drahoslava

Zprávy

Velikost textu:

WT: USA odříznou Moskvu a Damašek od syrské ropy!

WT: USA odříznou Moskvu a Damašek od syrské ropy!

Třebaže Donald Trump oznámil, že Spojené státy stahují vojáky ze Sýrie, rozhodly se ponechat část kontingentu, aby chránil těžbu ropy, napsaly The Washington Times.

Ilustrační foto
30. října 2019 - 04:20

Jak deník trochu s údivem poznamenal, budou ji chránit jak před teroristy, tak před Ruskem a Sýrií. Je očividné, že si list uvědomuje absurditu situace, kdy v rozporu s mezinárodním právem armáda cizího státu manipuluje se zdroji na okupovaném území a „chrání“ je, či spíše zcela nezákonně brání před legitimní vládou v Damašku.

Americká mise v Sýrii překročila cíle své původní protiteroristické operace a nyní uvedla americké síly do situace, kdy by mohly být zataženy ke střetu s ruskou armádou kvůli kontrole těžby syrské ropy, varovaly Washington Times.

Den poté, co Trump oznámil úspěch náletu, během kterého byl zabit vůdce IS, Pentagon uvedl, že boj proti teroristům v Sýrii není u konce a bude veden až do konečné porážky IS. Koneckonců, i když byl kalifát fyzicky poražen, je jeho ideologie je v některých oblastech stále živá.
 
Kromě toho armáda dosvědčila, že Američané ustoupili od svých původních cílů v Sýrii, a přestože se Trump snažil stáhnout jednotky, tvrdí, že americká mise nyní chrání nejdůležitější ropná pole v oblasti nejen před IS, ale také před všemi ostatními, včetně Ruska a Sýrie.
 
Takže když byl americký ministr obrany Mark Esper byl dotázán, zda je v nových plánech USA nepřipustit ke zdrojům energie ruské a syrské síly, a odpověděl „ano“. „Chceme poskytnout syrským demokratickým silám přístup ke zdrojům na ochranu věznic, vyzbrojení jejich bojovníků a pomoci nám porazit Islámský stát," tvrdil šéf Pentagonu.

 
A i když pravděpodobnost, že Rusko a USA budou skutečně proti sobě bojovat v Sýrii, je velmi malá, skutečnost, že Trumpova administrativa dává tomuto scénáři zelené světlo, znepokojuje analytiky. „Provádět takovou zahraniční politiku je velmi nebezpečné,“ cituje publikace slova politického analytika Billa Rogia. Podle jeho názoru je to mise nad rámec původních cílů.
 
Produkce ropy v Sýrii na vrcholu své činnosti přinášela 400 tisíc barelů denně, ale kvůli válce jejich produktivita poklesla. Zatím není jasné, jaké americké síly a jak dlouho budou v Sýrii chránit těžbu ropy, ale Esper očekává, že tam bude méně než 2 000 lidí, kteří tam byli donedávna.
 
Stahování amerických sil ze Sýrie a turecké operace proti Kurdům vedlo ke zvýšení vlivu Ruska a ke skutečnosti, že ruské síly nyní hlídají turecko-syrskou hranici. Ale okamžitě po oznámení stažení vojsk Trump řekl, že někteří vojáci zůstanou, aby prý neumožnili bojovníkům IS obsadit ropná pole. Teroristé používají výtěžek z prodeje ropy k provádění operací na Středním východě a v Africe.
 
Američtí vojáci se však příliš neznepokojují možným střetem s Moskvou kvůli syrské ropě. Podle nich je jejich hlavní úlohou zabránit IS ve využívání příjmů z ropy k reakci na zabití jejich vůdce.

Moskva pokusy odříznout ropné oblasti Sýrie odsoudila. Trvá na tom, že USA na to nemají právo, neboť tato ropa patří vládě Asada, uvedl Washington Times.

Ve skutečnosti ruské ministestvo obrany označilo tento postup Washingtonu za projev „státního gangsterismu“. Navíc upozornilo, že výnosy z těžby a pašování syrské roky jsou na účty Pentagonu a amerických tajných služeb.

„Ani v mezinárodním právu, ani v samotném americkém právu - není a nemůže být jediný právní úkol, aby americké jednotky chránily a bránily ropné zdroje Sýrie před samotnou Sýrií a jejími lidmi," dodalo ruské ministerstvo obrany.

(kou, prvnizpravy.cz, washingtontimes.com, foto: arch.)