Svátek má: Andrea

Zprávy

Velikost textu:

Z Afghánistánu do USA začala evakuace afghánských „tlumočníků“

Z Afghánistánu do USA začala evakuace afghánských „tlumočníků“

Asi 20 000 Afghánců, kteří pomáhali americké armádě, včetně tlumočníků, v požádalo o evakuaci do USA se svými nejbližšími rodinami. Celkově jde přibližně o 100.000 lidí.

Ilustrační foto
20. července 2021 - 09:01

Na americké základně ve Virginii už je dočasně umístěno několik stovek afghánských pomocníků, kteří se obávají odvetných opatření ze strany  Talibanu po stažení zahraničních sil, oznámilo v pondělí 19. července americké ministerstvo zahraničí.

Asi 700 tlumočníků a dalších pomocníků, kteří pomáhali americké armádě a jejich nejbližší rodiny, asi 2 500 lidí, bude vysláno do Fort Lee, vojenské základny asi 200 km jižně od Washingtonu, DC, řekl tiskový mluvčí americké diplomacie, Ned Price. „Jsou to odvážní Afghánci , “ řekl Ned Price a zdůraznil, že byli podrobeni intenzivním bezpečnostním kontrolám a že jejich přípravy pro získání zvláštního imigračního víza (SIV) byly nejpokročilejší.

Tito Afghánci, u nichž je nepravděpodobné, že by všichni dorazili do USA ve stejnou dobu, by měli zůstat ve Fort Lee „jen několik dní“, řekl mluvčí Pentagonu John Kirby. „Tito lidé a jejich rodiny jsou v poslední fázi procesu SIV, takže nepotřebují dlouho zůstávat na vojenské základně," řekl.


Pokud by na této základně ve Virginii nebyla žádná volná zařízení, bylo by možné Afghánce ubytovat na  dalších amerických vojenských základnách, ale pouze ty, kteří jsou v závěrečné fázi získání statusu přistěhovalce, dodal John Kirby. Ostatní by podle něj měli být přijímáni na amerických základnách v zahraničí.

Evakuační lety těchto afghánských „pomocníků“ mají začít poslední červencový týden, přičemž se očekává, že americké jednotky dokončí odsun z Afghánistánu 31. srpna.

(rp,prvnizpravy.cz,figaro,foto:arch.)