Svátek má: Žofie

Zprávy

Velikost textu:

Za 30 let zmizelo v Severní Americe 94% včel a opylovaných rostlin

Za 30 let zmizelo v Severní Americe 94% včel a opylovaných rostlin

Vědci z University of York zjistili, že zmizení včel v Severní Americe za posledních 30 let bylo primárně spojeno s klimatickou krizí, uvedl portál "plus-one.ru".

Ilustrační foto
20. července 2020 - 11:04

Odborníci zkoumali, jak se stanoviště včel mění v průběhu 125 let pozorování v Severní Americe. Jen za posledních 30 let zmizelo asi 94% území vhodných pro divoké včely. 30% biotopových zón bylo zcela ztraceno, v 64% případech byly rostliny nezbytné pro včely zachovány, ale hmyz je již neopyluje. Vědci zdůrazňují, že zmizení rostlin nebo samotných včel ničí ekosystém a podstatné přírodní cykly.

Autoři poznamenávají, že zmizení včel je způsobeno několika faktory, ale klimatická krize je hlavní. Dramatický nárůst průměrné teploty za posledních 100 let narušil přirozené kvetoucí cykly rostlin a zbavil včely jejich hlavního zdroje potravy. To se týká zejména těch druhů včel, které jsou aktivní pouze několik týdnů v roce.


Změna klimatu vede k migraci hmyzu na nová území, což vede k zániku místních druhů včel. Vědci se domnívají, že je nutné obnovovat ekosystémy uměle. Bude tak možné nejen oživit ohrožené druhy opylovaných rostlin, ale také dosáhnout udržitelnějšího zemědělství. Divoké včely opylují více než 87% z 308 006 kvetoucích rostlin.

Plus-one.ru dodal, že mizení hmyzu a jeho stanovišť se děje po celém světě. Počet autorů kobylky, mravenci, motýli a další suchozemský hmyz každoročně mizí o 1%.

(kou, prvnizpravy.cz, plus-one.ru, foto: arch.)