Svátek má: Matouš

Zprávy

Velikost textu:

Zabití Sulejmáního by mělo varovat Kim Čong-una

Zabití Sulejmáního by mělo varovat Kim Čong-una

Analytici se domnívají, že zabití iránského hlavního stratéga Sulejmáního by mělo mít také dopad na diktátora Severní Koreje Kim Čong-una. Jeho režim se určitě neobejde bez jaderných zbraní.

Kim Čong-un
14. ledna 2020 - 03:20

V prvních lednových dnech státní korejská média informovala o návštěvě vládce Kim Čong-una v továrně na hnojiva, stanovišti zimních ptáků a „rozkvětu národní kultury“. Zabití íránského generála Kásima Sulejmáního Spojenými státy však bylo pro ně jen vedlejší poznámkou.

Íránská krize je citlivou otázkou pro vedení v Severní Koreji. Mělo by jim to ukázat, že USA za vedení Trumpa jsou připraveny učinit agresivní a riskantní rozhodnutí.

„Severokorejci nepochybně považují popravu Sulejmáního za varovný signál,“ věří Andrej Lankov, orientalista na jihokorejské univerzitě Kookmin. „Připomíná jim, že americký robot by se mohl také přiblížit k cílům na předměstí Pchjongjangu."

Lankov očekává, že severokorejský režim bude v budoucnu postupovat opatrněji.

„Ačkoli budou i nadále verbálně útočit, severokorejští činitelé s rozhodovací pravomocí budou nyní přemýšlet dvakrát před testováním raket dlouhého doletu nebo jaderných zbraní," tvrdí Lankov.

Experti se v posledních týdnech obávali testů jaderných zbraní. Vedoucí severokorejští představitelé Trumpovi vyhrožovali „vánočním dárkem“ a pokusili se tak získat ústupke ze zastavení jaderných jednání. Možná za hrozbami byl kalkul, že prezident chtěl dosáhnout úspěchu v zahraniční politice „dohodou o Severní Koreji“ před volbami v listopadu, nebo že byl oslaben postupem obžaloby vůči své osobě.

Sulejmáního smrt ukazuje, jak nepředvídatelný Trump může být. V Jižní Koreji mnozí nyní očekávají, že komunistický režim na severu zintenzivní bezpečnostní opatření.

Stejně jako jeho otec a dědeček je Kim Čong-un stejně chráněn elitními jednotkami a v Pchjongjangu se říká, že existuje síť bunkrů a velitelských center. Cílené zabití vládce v Pchjongjangu by mělo malou šanci na úspěch, protože represivnímu státu chybí inteligence z místních zdrojů. Již rozšířený dohled nad občany by se nyní mohl zintenzivnit.

„Útok dronů na tak důležitého íránského zástupce by mohl zvýšit paranoiu severokorejského vedení," řekl Leif-Eric Easley z univerzity Ewha v jihokorejském hlavním městě Soulu. „Mohly by existovat přísnější kontroly hranic a informací, zejména pokud jde o Kimovy aktivity."

Ale jedna věc, kterou Sulejmíního smrt pravděpodobně nepřinese: že Kim Čong-un se zbaví jaderných zbraní.


Bývalý severokorejský vyjednavač Victor Cha, který sloužil za prezidenta George W. Bushe, to živě popsal. Na šesti rozhovorech, které se konaly od roku 2003 do roku 2007, mu zástupce Severní Koreje kdysi naštvaně řekl: „Zaútočili jste na Afghánistán, protože neměli jaderné zbraně. Zaútočili jste na Irák, protože neměl jaderné zbraně. neútočte na nás! “

Severní korejská státní média s potěšením odkazují na Libyi, aby ilustrovaly tuto logiku: Nejdříve se Muammar al-Kaddáfí nejprve vzdal svých jaderných zbraní a později byl svržen s pomocí USA.

(rp,prvnizpravy.cz,spiegel,foto:arch.)