Svátek má: Pavla

Zprávy

Velikost textu:

Zadržení ruského tankeru Ukrajinou vyvolalo v Rusku bouři: Sankce!

Zadržení ruského tankeru Ukrajinou vyvolalo v Rusku bouři: Sankce!

Poslanec Státní dumy RF z krymského regionu Andrej Kozenko navrhl v souvislosti s zadržením ruského tankeru ukrajinskými bezpečnostními silami, uložení sankcí proti ukrajinským přístavům.

Ilustrační foto
26. července 2019 - 04:20

Bezpečnostní služba Ukrajiny ve čtvrtek uvedla, že zadržela ruský tanker Nika Spirit v přístavu Izmail v oblasti Oděsy. Ukrajinská strana tvrdí, že se dříve jmenoval Neyma a údajně se podílel na blokování průchodu ukrajinských válečných lodí během incidentu v Kerčském průlivu. Podle ruského ministerstva zahraničí objasňuje ruská strana okolnosti zadržení tankeru, aby přijala vhodná opatření.

„Po zatčení tankeru má Rusko všechny důvody k zahájení mezinárodního řízení s Ukrajinou v případě mezinárodního terorismu. Mezitím, aby se utlumilo nadšení ukrajinských úřadů v jejich agresivní protiruské politice, je nutné nastolit otázku uvalení sankcí na ukrajinské přístavy, které nemohou zaručit bezpečnost civilních plavidel, a ve skutečnosti se staly pirátskými ráji, kde vládnou loupeže, které úřady povolily,“ citovala Kozenka RIA Novosti.


Podle něj by mělo Rusko s ukrajinskými úřady vznést otázku okamžitého propuštění uneseného tankeru.

Jeho kolega Michail Šeremet označil zadržení takeru „velkou chybou“ prezidenta Vladimira Zelenského.

„Zadržení ruského tankeru bylo první vážnou chybou nově zvoleného prezidenta Ukrajiny Zelenského ve vztazích s Ruskem. Ukrajina nebude mít z takové politiky prospěch. Není jasné, proč ukrajinské úřady rozvíjí novou politickou válku,“ prohlásil Šeremet.

Podle jeho názoru ruští diplomaté najdou přesvědčivé argumenty pro Ukrajinu, aby nepokračovaly v pirátství. „Ve skutečnosti se Ukrajina brzy stane pirátským státem a jejím prezidentem bude vůdce pirátů, kteří si budou muset jen napíchnout náušnice na ucho a pořídit si papouška," uvedl poslanec.

Jak uvedla publikace Strana.ua, citující zdroj v SBU, námořníci ze zadrženého tankeru byli již včera propuštěni.

Podle ruských politologů se jedná o „šílenou provokaci“ ukrajinských bezpečnostních složek a hlavním cílem je narušit dialog Kyjeva a Moskvy.  

(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, foto: arch.)