Zajímavá hra Západu kolem Ukrajiny

zprávy

Západní země kritizovaly skutečnost, že Ukrajina použila bojové drony zakoupené v Turecku – navzdory všemu v zemi NATO proti těžko jasně definovatelným cílům v Donbasu, píše Krakauer na plském webu Obserwator Polityczny.

Zajímavá hra Západu kolem Ukrajiny
Ilustrační foto
16. prosince 2021 - 04:20

Západní země kritizovaly skutečnost, že Ukrajina použila bojové drony zakoupené v Turecku – navzdory všemu v zemi NATO, proti těžko jasně definovatelným cílům v Donbasu.

Navíc jsme se dozvěděli – což není potvrzeno, že jedna ze západních zemí, kde se právě změnila vláda, měla zablokovat možnost nákupu moderních útočných zbraní (odstřelovačů, radioelektronického boje) prostřednictvím agentur NATO. Ukrajinci sice zaplatili, ale mají získat pouze část protidronových systémů, které si objednali. Samozřejmě, důvody zde mohou být především politické, protože proč Ukrajina potřebuje tak pokročilé zbraně, ale ty technologické jsou mnohem racionálnější. Protože není jisté, kdo skončí s tak pokročilou zbraní, ať už za jakých okolností.

Nikdo na Západě samozřejmě nemá v nejmenším v úmyslu otáčet hlavu v zájmu konfliktů mezi ukrajinskými oligarchy a herce, tamního prezidenta, nikdo nebere vážně. Samotný způsob, jakým je zacházeno s ukrajinskými úřady, ukazuje, že se s nimi zachází jako s dočasnými a že je jednodušší je nahradit, než se s nimi pouštět do diskuzí o závazcích Západu garantovat ukrajinské hranice a její suverenitu. Dá se jít ještě o kousek dál a zamyslet se, zda ve světle současných poznatků a opomenutí zejména ze strany USA není osud Ukrajiny jako státního celku již zpečetěn?Věnujte prosím pozornost jedné – extrémně nedoceněné okolnosti – že zahraniční investice na Ukrajině v zásadě neexistují. Proč? Na tuto otázku nechť odpoví sami Ukrajinci, na našem fóru je jich mnoho a výše zmíněné argument zazněl od jednoho z jeho ukrajinských přátel, ale s rozhodně velkoruským pohledem na svou vlast a její místo na geopolitické mapě. Západ si uvědomil, že stejně jako na Krymu většina Ukrajinců nepodporuje nacionalistické úřady. Návrat ke statu quo, který může zaručit pouze Rusko, je velmi, opravdu velmi racionální alternativou. Už se nebavíme o slavných časech rozvoje „sovětské Ukrajiny“. Mluvíme o dramatických 90. a 2000. letech, ve kterých přes všechna dramata, která se tam odehrála, tato země fungovala - byly tu důchody a lékařská péče, školy, školky. Mějte to prosím na paměti jako dnes jak je to tragické – a to navzdory spekulacím o růstu hřivny – že léta dramatické transformace jsou připomínána jako období stabilizace! nejhorší a nejtragičtější pro lidi je nedostatek vyhlídek. Nejhorší a nejtragičtější pro lidi je nedostatek vyhlídek, tvrdí ukrajinský známý z Vinnice.

Západ nechce mít problémy s Ukrajinou a zároveň chce obchodovat s Ruskem, protože potřebuje využít jeho potenciál. Všichni to pochopíme, když nám dojde uhlí, plyn, všechno, co přes Ukrajinu  dovážíme z Ruské federace a celého ruského světa. Nikdo s trochou zdravého rozumu to sám od sebe nevzdá. Skutečně ti, kdo rozhodují na Západě, nejsou žádní idioti!

Naše bezmocnost ve východní politice je spíše produktem obecné slabosti státu než promyšlené strategie vládců – neangažovat se. Nezáleží na tom, protože výsledek je to, co se počítá – využijeme šance mlčet a vyhnout se problémům. Pokud se zase někdo nezasekne, např. o nadřazenosti právního státu a národnosti Krymu.


Zajímavá hra Západu kolem Ukrajiny pokračuje, pokud se naplní jeden ze scénářů, může to být licence ke hře s Ukrajinou. K sdílení jejich osudu opravdu není potřeba mnoho. Jde jen o výhodu ideologie nad pragmatismem a podívejte se na složení vlády našeho západního souseda, opravdu toho moc nepotřebujete.

Otázka, zda bude Ukrajina oddaná, je špatně položená otázka. Vhodnějším západním vyprávěním je zde umožnit tomuto území zaujmout své správné místo na mapě (a samozřejmě ve správném tvaru), aby se lidé, kteří je obývali, mohli rozvíjet například v polootrocké práci na Západě.

Je to pro nás dobré? Rozhodně ne. Přemýšlejte prosím pragmaticky, bolestně pragmaticky, brutálně – a nohama na zemi. Samozřejmě se ví, že z televizí se budou sypat fráze o západních hodnotách, svobodě, demokracii a dalších problémových tématech, jako je rozhořčení západního veřejného mínění (to je opravdu dobré!). Na druhou stranu realita je a bude taková, jaká je, a jen taková, jaká může být. Nedělejte si prosím iluze.Anketa

Souhlasíte s vyjádřením olympionika Davida Svobody, že politika do sportu nepatří?

Ano 51%
transparent.gif transparent.gif
Ne 24%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 25%
transparent.gif transparent.gif