Svátek má: Běla

Zprávy

Velikost textu:

Západní imperialismus trpí vnitřními rozpory - a proto Bělorusko!

Západní imperialismus trpí vnitřními rozpory - a proto Bělorusko!

Impéria USA a EU trpí vnitřní roztříštěností, a proto se rozhodly upevnit svou moc prostřednictvím rozporů v Bělorusku, píše Ulf Bjerén pro Sydöstran.

Ilustrační foto
23. září 2020 - 11:06

Přičemž, podle experta, neodůvodněně obviňující Minsk ze zfalšování voleb, země NATO již nasazují jednotky k běloruským hranicím, takže v případě státního převratu budou na dostřel Smolenska.

Současné říše - USA i EU - sužují vnitřní nepokoje. V takové situaci je vhodnou taktikou vyvolat rozpory u vnějších protivníků. Lidé pak mají tendenci shromažďovat se kolem svých vládnoucích elit, napsal Ulf Bjerén pro Sydöstran.

„Takže propaganda proti jmenovaným hlavním odpůrcům Číny a Ruska byla zesílena pomocí nepodložených obvinění z otravy opozice a zmanipulování všeobecných voleb. Mezitím NATO rozmisťuje raketové baterie a tanky na hranici s Běloruskem s cílem změnit režim, aby se přiblížilo k ruským hranicím a ocitnout se na dostřel Smolenska,“ poznamenal autor.

Spojené státy již zavedly nezákonné ekonomické sankce proti Bělorusku pod „tragikomickou záminkou“: odkazují se na „mimořádný stav v zemi“, který prý představuje „mimořádnou hrozbu“ pro bezpečnost Spojených států.

Nezasahování do vnitřních záležitostí států je současně základním kamenem veškerého mezinárodního práva a Charty OSN. Přesto od pádu Jugoslávie USA i EU věřily, že mohou ignorovat zákaz agrese. S pomocí lží dokázali bombardovat a zničit Afghánistán, Irák, Libyi, Sýrii, Jemen a zahájit státní převrat proti lidově zvoleným vůdcům na Ukrajině, ve Venezuele, Bolívii a Hongkongu, poukázal švédský expert.


„Říše definují diktátora jako vůdce, který neplní rozkazy, a proto musí být svržen," uvedl Bjerén. Zákonně zvolený Nicholas Maduro je tedy na rozdíl od saúdskoarabského monarchy diktátorem, protože ten je největším nákupčím amerických zbraní, poznamenal ironicky.

Běloruský vůdce Alexander Lukašenko je zobrazován jako diktátor, přestože ve volbách získal 80% hlasů, přičemž podle Bjeréna neexistují žádné konkrétní důkazy o podvodu.

Před hrozícími podvody varovali přední západní politici ještě před volbami. Avšak dokonce i opoziční hnutí „Golos“ ve skutečnosti uvedlo, že Lukašenka zvítězil s výsledkem 61,7% hlasů, což naznačuje významnou podporu obyvatel.

EU požaduje rezignaci Lukašenka s děsivým zněním: „Bělorusko je součástí Evropy“. Evropští vůdci podle autora nechtějí vidět rozdíl mezi EU a Evropou. „Vyvinula se tak paradoxní situace: takzvaný diktátor Lukašenko se nových voleb nebojí (v tomto případě však musí být změněna ústava), zatímco takzvaní demokraté v EU a USA požadují jeho rezignaci, což je v rozporu s ústavou - to znamená, že mluvíme o puči!“ zdůraznil odborník.

Příklad Ukrajiny hovoří o tom, co lze očekávat v případě vítězství imperialistů a neoliberálních reforem v Bělorusku. Nízkou nezaměstnanost, veřejné bydlení, téměř úplnou absenci bezdomovců, bezplatnou medicínu a vzdělání nahradí výprodej národního hospodářství, zmenšující se sociální služby, roztříštěnost společnosti, chudoba a chaos.

K tomu všemu je navíc třeba připočítat rostoucí nebezpečí války ne tak daleko od švédských hranic. „Není vyloučeno, že do toho bude Švédsko vtaženo prostřednictvím Memoranda o porozumění s NATO, které již z naší země udělalo frontový stát," dodal Ulf Bjerén.

(kou, prvnizpravy.cz, sydostran.se, foto: arch.)