Svátek má: Státní svátek

Zprávy

Velikost textu:

Zarif: Spojené státy mi ze strachu nedaly vízum!

Zarif: Spojené státy mi ze strachu nedaly vízum!

Íránský ministr zahraničí Mohammad Javad Zarif řekl, že Spojené státy mu odmítly víza potřebná k účasti na zasedání Rady bezpečnosti OSN, protože se obávají, že by někdo mohl „říct Američanům pravdu“.

Javad Zarif, íránský ministr zahraničí
8. ledna 2020 - 11:06

Informovala o tom agentura Tasnim.

„Američané se bojí, že někdo přijde a řekne Američanům pravdu. Samozřejmě se mýlí, protože svět se neomezuje pouze na New York, můžeme se světem mluvit z Teheránu," řekl Zarif na tiskové konferenci v Teheránu.

Zarif nazval lživými prohlášení, že USA neměly dostatek času na vydání víza. Američané podle něj předstírají, že Írán po atentátu na íránského generála Kaásima Sulejmáního požádal o schůzku Rady bezpečnosti OSN, ačkoli žádost o víza pro předsedu íránského ministerstva zahraničí byla podána před několika týdny.

Dříve média informovala, že Spojené státy odmítly vízum Zarifovi, který se chtěl ve čtvrtek zúčastnit zasedání Rady bezpečnosti OSN. Íránská stálá mise při OSN sdělila, že mise dosud nedostala žádná oficiální oznámení týkající se Zarifova víza.

Spojené státy předtím uskutečnily v Iráku operaci, jejímž cílem bylo odstranit vysoce postaveného íránského generála Kásima Sulejmáního. Zarif stejně jako ostatní členové íránského vedení odsoudil Spojené státy. Nejvyšší íránský vůdce Ajatolláh Ali Chameneí slíbil Spojeným státůn odvetu za zabití Sulejmáního.


Ve středu v noci pak Írán v odvetě vypustil nejméně tucet raket středního doletu na dvě americké základny v Iráku.

Je zřejmé, že jednání Rady bezpečnosti OSN tak nabývá na významu ještě v době, kdy se může konflit Írán-USA odvrátit od plnohodnotné války.

Spojené státy jako země, ve které se nachází OSN, jsou povinny poskytovat víza všem diplomatům členských zemí OSN, i když tato povinnost je pravidelně opomíjena. Zarif v minulosti obdržel americké vízum pro cesty do OSN, ale jeho pohyb ve Spojených státech byl přísně kontrolován.

(kou, prvnizpravy.cz, tasnimnews.com, foto: arch.)