Svátek má: Drahoslava

Zprávy

Velikost textu:

Zástupce USA pro Sýrii: V dohodě mezi Ruskem a Tureckem jsou "díry"

Zástupce USA pro Sýrii: V dohodě mezi Ruskem a Tureckem jsou "díry"

Co řekl zvláštní zástupce USA pro Sýrii James Jeffrey? „Dohoda, kterou Rusko a Turecko dosáhly o Sýrii, má mnoho „děr“. A jak zní Dohoda?

Recep Tayyip Erdogan a Vladimir Putin
23. října 2019 - 09:01

„Existuje dohoda mezi Tureckem a Ruskem, kterou jsem dnes odpoledne četl. Je v ní spousta děr. Vím jen, že dohoda Turecku zamezí v pohybu vpřed, “ uvedl James Jeffrey při slyšení před Výborem pro zahraniční vztahy Senátu Spojených států.


Podle Jeffreye ruská strana v rámci dohody převzala „vágní“ povinnosti.

Zejména pochyboval o tom, že Rusko bude moci přimět Kurdské lidové obranné jednotky (YPG), aby opustily oblasti vyjednané s Tureckem.

Podle Vladimira Putina byla na konci schůzky s tureckým prez identem Recepem Tayyipem Erdoganem učiněna osudová rozhodnutí, která vyřeší akutní situaci na hranici mezi Tureckem a Sýrií.A jak zní Dohoda?

Memorandum o porozumění mezi Tureckem a Ruskou federací z 22. října 2019

Prezident Turecké republiky, Recep Tayyip Erdogan a prezident Ruské federace Vladimir Putin se dohodli na těchto bodech:

1. Obě strany znovu opakují svůj závazek zachovávat politickou jednotu a územní celistvost Sýrie a chránit národní bezpečnost Turecka.

2. Zdůrazňují své odhodlání bojovat proti terorismu ve všech formách a projevech a narušovat separatistické programy na syrském území.

3. V tomto rámci bude zachován stávající status quo v současné oblasti operace Mírové jaro pokrývající Tel Abyad a Ras Al Ayn s hloubkou 32 km.

4. Obě strany znovu potvrzují význam dohody Adana (dohoda mezi Sýrií a Tureckem z roku 1999). Ruská federace usnadní provádění dohody Adana za současných okolností.

5. Od 12.00 23. října 2019 ruská vojenská policie a syrští pohraniční stráž vstoupí ze syrské strany na turecko-syrské hranice, mimo oblast operace Mírové jaro, aby se usnadnil odsun YPG bojovníků a jejich zbraní v hloubce 30 km od turecko-syrské hranice, odsun by měla být dokončen do 150 hodin. V tom okamžiku začnou společné rusko-turecké hlídky na západě a východě oblasti operace Mírové jaro s hloubkou 10 km, s výjimkou města Kámišlí.

6. Všichni bojovníci YPG a jejich zbraně budou odsunuty z Manbižu a Tal Rifatu.

7. Obě strany přijmou nezbytná opatření, aby zabránily pronikání teroristických bojovníků.

8. Bude zahájeno společné úsilí o usnadnění návratu uprchlíků bezpečným a dobrovolným způsobem.

9. Bude vytvořen společný monitorovací a ověřovací mechanismus, který bude dohlížet na provádění tohoto Memoranda a koordinovat jej.

10. Obě strany budou i nadále usilovat o nalezení trvalého politického řešení syrského konfliktu v rámci mechanismu Astana a budou podporovat činnost Ústavního výboru.

(rp,prvnizpravy.cz,rt,kremlin,foto:kremlin)