Závody mezi Ruskem a Británií o vyzvednutí F-35SB ze dna moře

zprávy

Po středečním pádu britského F-35B ve Středozemním moři se britské námořnictvo hodlá dostat před Rusko a nedovolit jim vyzvednout stíhačku ze dna, píše Daily Mail.

Závody mezi Ruskem a Británií o vyzvednutí F-35SB ze dna moře
Ilustrační foto
19. listopadu 2021 - 04:20

Jak noviny poznamenávají, Londýn se obává úniku přísně tajných technologií používaných na palubě letadla.
Ponorky Královského námořnictva se snaží dostat před Rusko a dostat ze dna Středozemního moře havarované letadlo v hodnotě 100 milionů liber s tajnými technologiemi, uvádí Daily Mail.

Ve středu se stíhačka britského letectva F-35B zřítila do Středozemního moře na pravidelném letu z letadlové lodi HMS Queen Elizabeth, pilot se katapultoval bez zranění. Na palubě letadlové lodi bylo v té době osm britských F-35 a deset amerických letadel.

„F-35 havaroval krátce po startu. Jsme rádi, že je pilot v bezpečí a zpátky na palubě. Naše operační a výcvikové lety pokračují, “ komentoval incident ministr obrany Ben Wallace.
 
Podle článku jde o první havárii F35-B v této oblasti. Skutečnost, že spadlo do mezinárodních vod, vyvolala obavy, že by Rusko mohlo letadlo získat ze dna, a donutilo tak Británii, aby spěchala s vyzvednutím stíhačky.

Letoun vyvinutý v USA používá tajné radary a senzory, které umožňují F-35 „neviditelně“ létat nepřátelským vzdušným prostorem nadzvukovou rychlostí. Tyto stíhačky mají navíc krátký vzlet a vertikální přistání.
 


Letoun byl nalezen ve středu odpoledne a na místě pracuje potápěčský tým, který stíhačku střeží, dokud nebude vyzdvižen na hladinu.
 
Jak poznamenává Daily Mail, havárie tento týden vyvolala řadu otázek ohledně spolehlivosti nejdražší stíhačky ve výzbroji Spojeného království. V tuto chvíli má Velká Británie k dispozici 24 stíhaček F-35B. Očekává se, že v nadcházejících letech Londýn zakoupí 138 dalších stíhaček od americké vojensko-průmyslové korporace Lockheed Martin za 9,1 miliardy liber, z nichž 48 bude dodáno do roku 2025.
 
V roce 2020 vojenské testy ve Spojených státech odhalily 276 různých poruch v bojovém systému letadla. Existují obavy, že nedostatky v technických systémech, které jsou základem nové generace letadel, povedou k tomu, že nebudou moci správně fungovat.
 
Příčiny neštěstí jsou však stále neznámé. Podle ministerstva obrany srážka letadla nesouvisela s "nepřátelskými akcemi ". Je třeba poznamenat, že vyšetřování se zaměřilo na dvě verze: technické selhání a lidský faktor.
 
„Přestože přesnou příčinu nehody určí až vyšetřování, zdá se pravděpodobné, že nehoda byla způsobena poruchou motoru," cituje zveřejnění slov kontradmirála Royal Navy, penzionovaný Chris Perry.

(rp,prvnizpravy.cz,dailymail,foto:arch.)


Anketa

Souhlasíte s tím, že odbory pohrozily vládě vyhlášením generální stávky?

Ano 50%
transparent.gif transparent.gif
Ne 25%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 25%
transparent.gif transparent.gif