Svátek má: Hana

Zprávy

Velikost textu:

Zelenského pobídka pro Rusy k přesídlení na Ukrajinu je úsměvná

Zelenského pobídka pro Rusy k přesídlení na Ukrajinu je úsměvná

Zelenského návrh k získání občanství pro Rusy „pronásledovanými z politických důvodů“ je reakcí na rozhodnutí Vladimira Putina o zjednodušeném vydávání ruských pasů pro obyvatele Donbasu.

Vladimir Zelenskij, ukrajinský prezident
14. srpna 2019 - 06:20

Ukrajinský prezident Vladimir Zelenskij přikázal vládě, aby „naléhavě připravila“ návrh zákona o zjednodušeném postupu pro získání ukrajinského občanství pro Rusy, kteří jsou pronásledováni za své politické nízory. Vyhláška je zveřejněna na internetových stránkách hlavy ukrajinského státu. K získání ukrajinského pasu musí žadatelé předložit prohlášení o vzdání se svého občanství. Budou také muset dokumentovat politické pronásledování.

„Je naivní předpokládat, že se zavedením zjednodušeného postupu vydávání ukrajinského občanství Rusům, zaplaví Ukrajinu  proud přistěhovalců z Ruské federace," poznamenává politolog.

Ukrajina je daleko od nejatraktivnějších míst  pro emigraci. Kromě toho od roku 2014 se řada Rusů, která nesouhlasí  s  politikou ruského státu docela úspěšně přestěhovala na Ukrajinu a získala své občanství bez dalších Zelenských zákonů. Všichni Rusové, kteří se rozhodli odejít, si však vyberou mnohem ekonomičtěji prosperující státy - je nepravděpodobné, že by se Ukrajina stala prioritou v seznamu možných míst politické migrace.


Zelenskij svým výnosem rozšířil seznam dokumentů, které mohou být základem pro získání ukrajinského občanství. Jedním z důvodů pro získání občanství by mělo být zejména prohlášení o odmítnutí osoby, která byla pronásledována z politických důvodů z občanství Ruské federace, spolu s podpůrným dokumentem. Osvědčení ministerstva zahraničních věcí Ukrajiny, diplomatické mise nebo konzulární mise Kyjeva v zahraničí je v zákoně uvedeno jako potvrzení.

„Prohlášení ukrajinského prezidenta Zelenského není touhou Ukrajiny poskytnout politický azyl ruským občanům, ale je to rozhodnutí Spojených států a Velké Británie omezit nebo zastavit příliv Rusů do svých zemí," komentoval  dekret ukrajinského prezidenta předseda ruské Státní dumy Vjačeslav  Volodin.

Rozhodnutí Zelenského označil Volodin jako populismus a poznamenal, že naopak Ukrajinci „masivně opouštějí Ukrajinu při hledání práce“.

„V Rusku pracují téměř  3 miliony Ukrajinců, téměř každý osmý obyvatel Ukrajiny pracuje mimo svou zem," dodal mluvčí Státní dumy.

rp,prvnizpravy.cz,ekonomika,foto:arch.)