Svátek má: Pankrác

Zprávy

Velikost textu:

Zelenského sliby jsou jenom plané řeči, jako vždy

Zelenského sliby jsou jenom plané řeči, jako vždy

Po dvou letech „generačního posunu“ v ukrajinské vládě oligarchové nadále utvářejí ukrajinskou politiku, ničí perspektivu země a reputaci prezidenta Zelenského.

Vladimir Zelenskij,ukrajinský prezident
11. dubna 2021 - 06:20

„Ukrajina se musí stát pro investory "Mekkou střední a východní Evropy ... To je otázka našeho přežití," prohlásil ukrajinský prezident Vladimir Zelenskij na Ekonomickém fóru v Davosu v lednu 2020.

Jeho výzvou v Davosu bylo mezinárodní potvrzení politiky otevřených dveří pro zahraniční investory, kterou ohlásil už dříve, v Mariupolu, průmyslovém ukrajinském městě v první linii. Na podzim roku 2019 tam Vladimir Zelenskij uspořádal konferenci, na které se setkal s mezinárodními podnikateli a povzbudil je, aby věřili jeho zemi, a to navzdory pověsti oligarchů a korupci na nejvyšší úrovni.

Už žádná korupce, řekl, už žádná nespravedlnost - pouze fair play, vláda zákona a speciální daňový režim pro přímé zahraniční investice (PZI). A dokonce i speciální „investiční chůvy“ od vlády k řešení problémů, kterým mohou investoři čelit.

Čas uběhl a těch pozitivních změn se stalo jen velmi málo. Podle průzkumu, který v březnu 2021 provedla Americká obchodní komora, představitelé podniků označili nedostatek právního státu (66 procent), korupci (54 procent) a nedostatek odvážné reformní agendy (45 procent) za tři největší překážky podnikání na Ukrajině.

Na Ukrajině existuje dlouhá tradice vysvětlování těchto problémů jako těžkostí (zdánlivě nekonečného) „přechodného období“. Mezitím vypadají někteří investoři, kteří Zelenskému již důvěřovali a přinesli své peníze do této nadějné, ale nepředvídatelné země, ze svých rozhodnutí docela nešťastně.


Posledním případem je kanadská společnost TIU, která vyrábí obnovitelnou energii na Ukrajině. Investovala již více než 65 milionů dolarů a postavila tam čtyři solární stanice. Společnost nyní trpí útoky lupičů na její aktiva. Hořkou ironií je, že TIU Canada byla jedním z hlavních sponzorů jak Ukrajinského domu v Davosu, tak konference v Mariupolu kde Vladimir Zelenskij oznámil svou novou éru ukrajinské politiky. Ještě před tím dostal TIU od prezidenta na politické konferenci v Torontu a Ukrajině v červenci 2019 zvláštní podporu pro své úsilí v oblasti zelené energie.

V prosinci 2019 obdržela Kanada TIU dopis od společnosti Nikopol Ferroalloy Plant, že jejich solární stanice v Nikopolu bude odříznuta od rozvodny umístěné v areálu elektrárny kvůli plánovaným opravám. Mezitím bylo na schůzce s vedením Nikopol Ferroalloy oznámeno, že „opravy“ mají být nekonečné a všechny následující otázky musí být projednány s akcionáři závodu. V březnu 2020 byl přístup k síti zablokován, ačkoli ukrajinská legislativa zakazuje taková opatření bez bilaterálního souhlasu.

V Kanadě, Spojených státech nebo Evropské unii by se jednalo o běžný „sporný“ ekonomický problém týkající se porušené dohody. Ale ne na Ukrajině.

Bohužel pro Kanaďany je hlavním akcionářem závodu na výrobu feroslitin Nikopol Ihor Kolomojskij, vlivný oligarcha. Říká se, že byl silným podporovatelem Zelenského volební kampaně v zákulisí. Je dobře známý nejen Ukrajincům, ale také americkým úřadům.

Kolomojskij je terčem vyšetřování FBI a americké ministerstvo zahraničí nedávno uvalilo sankce zakazující vstup na něj a jeho rodinné příslušníky do Spojených států. Důvodem pro sankce je „významná korupce“.

Odpojení od solární stanice od elektrárny znamená, že podnik není schopen vyrábět energii a je nucen zastavit výrobu obnovitelné energie o výkonu 10,5 MW. Kolomojskij se již setkal s TIU v Kanadě a navrhl, že by si mohl koupit solární stanici za „spravedlivou cenu“.

Člověk nemusí být stratégem, aby rozuměl této hře na dva tahy, kde se ke snížení hodnoty aktiva používají technická omezení, a vlastníci poté jsou tlačeni k prodeji firmy pod tržní hodnotou.

Navzdory tomu, že Zelenskij slibuje, že napraví korupci, a pokusí se distancovat od odporného magnáta, Kolomojskij stále ovládá místní úřady. A ukrajinští soudci stále chrání své domácí oligarchy, spíše než spravedlnost.

Dne 26. ledna 2021 Kyjevský hospodářský soud odmítl posoudit žalobu TIU Canada vůči Nikopol Ferroalloy Plant za znemožnění přístupu TIU do elektrické sítě. Odvolání je sice naplánováno, ale situace se nemění.

Příběh TIU Canada není ojedinělý, ale možná nejživější z těch, které jsou v současné době před soudy. Významný mezinárodní investor pociťuje nejistotu ohledně schopnosti chránit své prostředky. Ukazuje se, že investice v řádu desítek milionů dolarů, dobré úmysly prezidenta a dokonce i jeho osobní slovo znamenají jen velmi málo, když zahraniční obchod narazí na zájmy ukrajinských oligarchů - kteří nadále utvářejí státní politiku více než jakékoli zákony a dohody.Zdá se, že se s reformami něco pokazilo ... znovu

Každý nově zvolený ukrajinský prezident přichází se slibem boje proti korupci, omezení vlivu oligarchů a reformy soudního systému, což je základem jakékoli pozitivní transformace. Vladimir Zelenskij nebyl výjimkou. Dnes, dva roky po vítězství v prezidentském úřadu, dosáhl Zelenskij několika odvětvových úspěchů (digitalizace, pozemková reforma), ale dosáhl velmi špatného pokroku u prvních tří zabijáků důvěry. 75 procent Ukrajinců nedůvěřuje svým vlastním soudům a malá skupina magnátů stále určuje chod země.

Selhání Ukrajiny je veliké ve srovnání s ostatními státy střední a východní Evropy, které od pádu železné opony dosáhly ohromných výsledků.

(rp,prvnizpravy.cz,interestnational,foto:arch.)