Svátek má: Zita

Zprávy

Velikost textu:

Zelenskému neumožnili promluvit na fóru v Izraeli!

Zelenskému neumožnili promluvit na fóru v Izraeli!

Ukrajinský prezident Vladimir Zelenskij nedostal šanci vystoupit v Izraeli na fóru na památku holocaustu, který je věnován 75. výročí osvobození nacistického tábora Osvětim.

Vladimir Zelenskij, ukrajinský prezident
20. ledna 2020 - 11:06

Hlava státu to uvedla v rozhovoru s The Times of Israel.

„Nás (Ukrajinu) nepozvali. Ale v každém případě se zúčastním tohoto ceremoniálu," řekl.

Zároveň ukrajinský vůdce vyjádřil názor, že jelikož podle něj každý čtvrtý Žid, který zemřel v důsledku holocaustu, byl rodák z Ukrajiny, bylo by spravedlivé, aby pronesl projev.

Ovšem předtím izraelské ministerstvo zahraničí odsoudilo oslavu osob odpovědných za vraždy Židů na Ukrajině a zdůraznilo, že paměť na holocaust nemůže být vnitřní záležitostí země. Týkalo se to zejména glorifikace Stepana Bandery a podobných ultranacionalistů, kteří se podíleli na vyvražďování Židů za druhé světové války.


V reakci na to ukrajinské ministerstvo zahraničí uvedlo, že oficiální Kyjev odsuzuje všechny formy nesnášenlivosti a antisemitismu a zachování historické paměti tragédie holocaustu zůstane důležitou oblastí státní politiky. Ovšem tento schizofrenní postoj narazil na ostrý nesouhlas Izraele.

Světové fórum o holocaustu se bude konat ve dnech 22. – 23. ledna v památníku Yad Vashem v Izraeli.

Předtím se polský prezident Andrzej Duda, který také nedostal slovo, odmítl akce zúčastnit. Současně řada médií tvrdila, že jedním z hlavních důvodů zrušení návštěvy Dudy byla přítomnost na fóru ruského vůdce Vladimíra Putina, který by se tam měl stát „hlavním hostem“.

Osvětim byl největším a nejdéle trvajícím nacistickým vyhlazovacím táborem, který se také stal jedním z hlavních symbolů holocaustu. V letech 1941-1945 zde zemřelo asi 1,4 milionu lidí, z toho asi 1,1 milionu Židů. Rudá armáda osvobodila tábor 27. ledna 1945.

(kou, prvnizpravy.cz, timesofisrael.com, foto: arch.)