Svátek má: Artur

Zprávy

Velikost textu:

Zelenskij dostal od USA „černou známku“ !

Zelenskij dostal od USA „černou známku“ !

Americké ministerstvo zahraničí uvalilo sankce proti jednomu z nejslavnějších oligarchů na Ukrajině - Igoru Kolomoijskému.

Vladimir Zelenskij, ukrajinský prezident
6. března 2021 - 10:14

Na jedné straně se to očekávalo - Američané ho již několik let pronásledují v trestních věcech. Na druhou stranu to může mít velmi vážné důsledky pro budoucí politické sladění na Ukrajině, protože Kolomojskij je nejbližším partnerem prezidenta Vladimira Zelenského a kontroluje některé z poslanců zástupců strany Služebník lidu.

Jaké sankce byly zavedeny proti Kolomojskému

Soudě podle prohlášení amerického ministra zahraničí Anthony Blinkena byl Kolomojskému a jeho rodinným příslušníkům zakázán vstup do USA.

Důvod - některé korupční činy oligarchy, když byl na pozici guvernéra Dněpropetrovská oblasti.

Jako vedoucí Dněpropetrovské regionální státní správy Ukrajiny v letech 2014 až 2015 se Kolomoiskij účastnil činů korupce, které podkopaly vládu zákona a důvěru ukrajinské veřejnosti v demokratické instituce a procesy správy, včetně využití jeho politického vlivu a oficiální moci pro osobní zisk, “ je v prohlášení.

Státní tajemník označil jako základ pro sankce § 7031 (c) zákona o financování amerického ministerstva zahraničí. Americké velvyslanectví na Ukrajině podrobně popsalo, o jakou normu jde.

Uvádí se v něm, že ministr zahraničí může zakázat cizincům zapojeným do korupce a jejich rodinným příslušníkům vstup do Spojených států. Tato korupce, jak objasňuje velvyslanectví, může být spojena s těžbou nerostů nebo porušováním lidských práv.

Soudě podle skutečnosti, že Blinken připisoval Kolomojskému porušení zákona podle výše uvedeného, tak může jít o porušování lidských práv.

Není vyžadován žádný důkaz - stačí, aby ministerstvo zahraničí mělo v této věci „spolehlivé informace“. Norma byla za poslední tři roky aplikována na 150 lidí.

Co udělal Kolomojskij během své vlády?

Kolomojskij byl guvernérem Dněpropetrovské oblasti od března 2014 do března 2015. To znamená, že ho Turčynov jmenoval do této pozice a Porošenko ho vyhodil.

Jednalo se o první jmenování tak velkého oligarchy do úřadu guvernéra - a to v oblasti, kde byl Kolomoiskij již považován za téměř suverénního pána.

Úřady tehdy uváděly,  že hlavním úkolem je dát věci do pořádku a zabránit kolapsu území, zastavit „ruské jaro“. A na této frontě zahájil Kolomoiskij velkou aktivitu.

Byl to on, kdo vytvořil a financoval první dobrovolníky, dal peníze „Pravému sektoru“ a mnoha dalším podobným organizacím.

Kolomojskij zahájil rozsáhlou kampaň proti „DPR“ a „LPR“, slíbil zaplatit za „Moskala“  (na Ukrajině označení pro Rusa) deset tisíc dolarů. A média pod jeho kontrolou byla vlajkovou lodí v militantní a protiruské rétorice.
A Američané s tím byli v tu chvíli docela spokojení. Kolomojskij se postavil jako příklad bojovníka proti „ruské agresi“.

Souběžně oligarcha získával politickou váhu a vstoupil do zdlouhavého konfliktu s Porošenkem. Situace se obzvláště zhoršila kolem Ukrnafty. Vášně byly tak silné, že Američané byli nuceni zasáhnout, protože se obávali destabilizace v zemi.

V tomto konfliktu se postavili na stranu Porošenka a ten v březnu 2015 odvolal Kolomojského z funkce guvernéra.

Konflikt s ním však pokračoval. V roce 2016 byla Privatbank znárodněna. Stalo se tak na žádost Američanů - nebo spíše osobně Joe Bidena, který Kolomojského v rozhovoru s Porošenkem nazval „osinou v zadku“. A požadoval, aby byla Privatbank od podnikatele co nejdříve převzata, jinak Ukrajina tranše MMF neuvidí.

Od té doby žije oligarcha v Ženevě. V roce 2018, poté, co proti němu bylo zahájeno trestní řízení ve Spojených státech a hrozilo vydání, se však přestěhoval do Izraele. A odtud - po Zelenského vítězství ve volbách - na Ukrajinu.

Američané nepřestali tlačit na Kolomojského i Zelenského, aby podnikatele a jeho lidi vytlačili ze státních aktiv. Kolomojskij nezůstal pozadu. Poslanci a odborníci mu blízcí aktivně bojovali proti takzvanému „Sorosovi“ a podle některých zdrojů se aktivně podíleli na úniku kompromitujících důkazů proti Bidenovi a jeho synovi Hunterovi do Trumpova sídla.A obecně Kolomojskij začal silně kritizovat Západ a dělat prohlášení v duchu, že „musíme se otočit zády k Američanům a obličejem k Rusku“.

Přirozeně, po Bidenově vítězství ve volbách, mnozí předpovídali Kolomijskému příchod drsných časů.

A obecně již začaly USA útočit. Ve státech byl obviněn z praní peněz a byl mu zabaven majetek. A nedávno na Ukrajině začali ohlašovat „trestní řízení“ proti bývalým vrcholným manažerům Privatbanky, kteří dokonce za vlády Kolomojského, jak naznačuje vyšetřování, stáhli z instituce miliardy falešných půjček.

Dnes byla Kolomojskymu poslána další „černá známka“ ze zámoří. A možná ani ne tak pro něj, jako pro prezidenta Zelenského, který je na Západě dlouho vyzýván, aby „skončil“ s Kolomojským.

Pokud se Zelenskij nevzdá, to je pokud nezačne trestní řízení proti Kolomojskému, spojené s uvězněním a konfiskací majetku v případě Privatbank,  pak Washington začne aktivně „ rozdmýchávat“ politickou situaci na Ukrajině a připraví Zelenského předčasný odchod.


Mimochodem, v Kyjevě už týden kolují zvěsti, že Kolomojskij a někteří jeho blízcí spolupracovníci se připravují na  „trestní řízení“.

Pokud se ale Zelenskij pokusí Kolomojského vzdát, dostane se do konfliktu se svým nejbližším partnerem, který navíc ovládá některé z poslanců frakce Služebník lidu, bez nichž mohou „služebníci“ přijít o svou většinu. Lze jen hádat, kolik tun kompromitujících důkazů nashromáždil Kolomojskij na Zelenského během mnoha let plodné spolupráce.

Volba je obtížná. A proto se Zelenskij určitě pokusí jednat jako obvykle - protahovat jednání, aby Západ jakoby uspokojil, ale oligarchovi moc neublíží, aby s ním nenarušil vztahy .

To znamená například povolit „trestní řízení“ proti Kolomijskému, ale poté ho propustit na kauci a soudy v Privatbance (jmenovitě jsou pro jeho podnikání nejnebezpečnější, protože jsou plné konfiskace majetku na úkor multimiliardových dluhů).

Zároveň však může za účelem odvrácení pozornosti podniknout několik demonstračních kroků proti „proruským silám“. Sankce NSDC proti někomu uložit. Mluvte o exacerbaci na Donbasu. Opakovaně přísahat loajalitu k euroatlantickému kurzu (Jermak oznámil, že je připraven denně požadovat vstup do NATO). Změnit ukrajinský času s tím, že slunce nyní vychází na Západě. No  a ještě něco podobného

Je však nepravděpodobné, že to pomůže. Kolomojskij je navíc jen jednou z položek nabídky. Zmiňuje se také o převodu kontroly nad soudy na Západ, o změně hlav bezpečnostních agentur na ty, které budou označeny Washingtonem, o obnově vlády a mnohem více. To vše bude muset být splněno.

A manévry ho ale nezachrání. Američané nechtějí proti sobě chytrého, ale poslušného.

Zelenskij se dostal do pasti, protože během svého prezidentství neudělal nic pro oslabení vnějšího zasahování. Naopak to prohloubil A nyní se prostor možností pro jeho vlastní rozhodování zúžil na minimum.

Uvidíme, co teď Zelenskij  udělá.

(rp,prvnizpravy.cz,strana.ua,foto:arch.)Domníváte se, že nás vláda svými výroky žene do válečného konfliktu s Ruskem?

Ano
transparent.gif transparent.gif
37%
Ne
transparent.gif transparent.gif
32%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
31%