Svátek má: Andrea

Zprávy

Velikost textu:

Zelenskij: Plán „B“ pro Donbas

Zelenskij: Plán „B“ pro Donbas

Vladimir Zelenskij na televiznímu kanálu 1 + 1 odtajnil, jaký bude plán „B“ pro Donbas, pokud nedojde k dohodě podle minských dohod.

Vladimir Zelenskij, ukrajinský prezident
25. června 2021 - 06:20

V tomto případě úřady nabídnou Ukrajincům ve skutečnosti opustit region - ne de iure, ale de facto. Prezident tomu říká „zeď“, aniž by upřesňoval cokoli dalšího. Ale Zelenského myšlenkový směr je jasný.

Zelenskij slibuje, že tuto otázku položí před referendem a poté bude jednat při hlasování Ukrajinců. To se ale stane, pouze pokud selžou pokusy vyjednávat s Ruskem přes USA a Evropu.

To znamená, že plán B je představován jako jakýsi „rytířský tah“, který rozbije strategii Moskvy. Ačkoli to prostě není skutečnost. Pokud Ukrajinci souhlasí se „zdí“ a orgány toto rozhodnutí provedou, pak Ukrajina od minských dohod odstoupí. Což připraví cestu pro zrušení protiruských sankcí. To je přesně to, co je pro Rusko výhodné.

Pokud bude tato myšlenka v referendu odmítnuta, půjde vše jako dříve.

Zde je však důležité, jaké formulace budou orgány předkládat k hlasování. A které z nich sama podpoří. To již mimo jiné závisí na situaci zahraniční politiky.


Pokud například Spojené státy a Rusko dosáhnou dohody o Ukrajině, pak se v referendu může dobře objevit otázka souhlasu se zvláštním statusem Donbasu a volby podle dopisu minských dohod. Nebo naopak - nebudou-li ukrajinské orgány ochotny dodržovat politickou část minských dohod, předloží otázku „zdi“ referendu a poté se budou skrývat za výsledky možného tlaku Západu nad Minskem.Pokud nedojde ke shodě mezi Moskvou a Západem, nebude ani „zeď“ znamenat konec války jako hlavní faktor nestability. Protože de facto jsou všechny vztahy „republik“ s Ukrajinou již narušeny. A nikdo nestáhne vojáky ze svých pozic. To bude určovat pokračování ostřelování a v dlouhodobém horizontu sklouznutí situace do velké války (jak se téměř stalo v dubnu).

To znamená, že plán „zeď“ celkově nemění vůbec nic, což Ukrajinu navíc připravuje o „minský“ vliv, na který se vztahují sankce proti Ruské federaci.

A právě proto je možné, že tento plán zůstane pouze jako PR nástroj pro „hraní“ s externími partnery a nebude realizován v praxi. Nebo, i kdyby se konalo referendum, jeho výsledky nebudou realizovány.

(rp,prvnizpravy.cz,strana.ua,foto:arch.)