Svátek má: Matěj

Zprávy

Velikost textu:

Zelenskij: Porošenko se chce stát lídrem nového „Majdanu“!

Zelenskij: Porošenko se chce stát lídrem nového „Majdanu“!

Ukrajinský prezident Vladimir Zelenskij prohlásilí, že bývalý šéf země Petro Porošenko se chce stát vůdcem nového „Majdanu“.

Vladimir Zelenskij, prezident Ukrajiny
10. října 2019 - 12:20

Dříve se kontaktní skupina pro Ukrajinu dohodla na „Steinmeierově formuli“, podle ktero zákon o zvláštním statutu místní samosprávy v určitých oblastech regionů Doněcka a Luhanska vstupuje v platnost prozatímně v den voleb a průběžně po zveřejnění zprávy o volbách OBSE. Poté se na Ukrajině uskutečnilo několik protestů proti schválení „Steinmeierovy formule“. Porošenko se zúčastnil jednoho ze shromáždění v Kyjevě.

„Porošenkovou chybou je pouze to, že si myslí, že může být vůdcem jiného „Majdanu"... Jeho rétorika se mění stejně jako jeho postavení. Jediná věc, na kterou zapomíná, je, že už není prezidentem. Obávám se, že tomu nevěří. Obávám se, že se jedná o fyzický problém,“ řekl Zelenskij během rozhovoru s reportéry vysílaný ukrajinskými televizními kanály.


Zároveň s tím Zelenskij uvedl, že jeho tým prohrál informační boj a nedodal protestujícím nutnost dohody na „Steinmeierově formuli“.

„Proč je Porošenko proti odpoutání (síl a výzbroje v Donbasu)? Cítil, že „Steinmeierova formule"je klíčová a jlze to v daném případě diskutovat na ulicích ... Protože si myslím, že naši kluci informačně prohráli. Opravdu jsme to s lidmi neprobrali. A to je chyba,“ řekl Zelenskij.

„Majdan“

V této souvislosti je jistě přínosné si připomenout události pod souhrným názvem „Majdan“, což je ukrajinská zkratka pro státní převrat.

Hlavní Kyjevské náměstí - Náměstí nezávislosti (Majdan) - bylo obsazeno příznivci evropské integrace 21. listopadu 2013, okamžitě poté, co vláda Mykola Azarova vyhlásila pozastavení podpisu dohody o přidružení s EU. Později se Majdan stal epicentrem konfrontace bezpečnostních sil a radikálů. Odpovědnost za smrt více než 100 lidí nové ukrajinské úřady hodily na svého politického protivníka - bývalého prezidenta Viktora Janukovyče a zvláštní sily ministerstva vnitra „Berkut". Úředníci Janukovyče a členové Berkutu popírají zapojení do zabíjení. Po převratu byly speciální jednotky Berkutu rozpuštěny.

Nedávno státní zastupitelství Ukrajiny rovněž pozastavilo vyšetřování případu proti účastníkovi Euromaidanu, Ivanovi Bubenčikovi, který připustil, že 20. února 2014 při masových protestech v Kyjevě střílel na bezpečnostní síly. Ukrajinské vydání Bird in Flight zveřejnilo rozhovor s Bubenčikem. Bylo oznámeno, že první lidé zabití toho dne nebyli radikálové, ale bpřísliúšníci Berkutu. V dubnu 2018 oznámilo ukrajinská státní zastupitelství zadržení Bubenčika, který sám sebe nazval účastníkem protestů na náměstí Nezávislosti, a uvedl, že v únoru 2014 osobně střílel na členy Berkutu. Je podezřelý ze zabití dvou příslušníků zvláštních sil Ministerstva vnitra Ukrajiny Berkut v únoru 2014.

(kou, prvnizpravy.cz, foto: arch.)