Svátek má: Otýlie

Zprávy

Velikost textu:

Zelenskij předává Západu kontrolu nad soudním systémem

Zelenskij předává Západu kontrolu nad soudním systémem

Během zavádění sankcí NSDC ustoupilo do pozadí téma, které je v ukrajinské politice dlouho nejskandálnější, jde o  Ústavní soud, píše se na ukrajinském webu strana.ua.

Vladimir Zelenskij, ukrajinský prezident
22. února 2021 - 10:10

Prezident Vladimir Zelenskij vyhlásil soudcům válku. Nejprve je chtěl rozhodnutím Nejvyšší Rady (parlamentu)  všechny odvolat, i když to zcela odporovalo ústavě Ukrajiny.

Poté blokoval hlasy svých věrných soudců zasedání Ústavního soudu.

Nakonec 29. prosince odvolal z  funkce šéfa Ústavního soudu Alexandra Tupitského na 2 měsíce poté, co mu bylo oznámeno podezření z korupce.

A minulý týden Nejvyšší Rada jmenovala Viktora Kičuna, místopředsedu Zelenského strany Služebník lidu soudcem u Ústavního soudu..A v blízké budoucnosti plánují „služebníci“ obsadit druhé volné místo.

To vše se děje na pozadí stále přísnějších požadavků Západu na provedení soudní reformy, která by převedla kontrolu nad vytvořením soudních orgánů do rukou zástupců Západu.Západ chce kontrolovat ukrajinské soudnictví a Zelenskij souhlasí

Mise MMF, která v polovině února dokončila svou práci na Ukrajině a schválila revizi úvěrového programu, podmínila přijetí soudní reformy jako jednou z hlavních podmínek.

Západ chce, aby takzvaní mezinárodní odborníci měli rozhodující přístup k výběru členů Vysoké rady Ústavního soudu  a Komise pro výběr soudců. To znamená lidi vybrané západními dárcovskými zeměmi.

Bezprostředně po prohlášení mise MMF Zelenskij předložil Radě celý balíček soudních zákonů, které vv podstatě připomínaly to, co požaduje Západ.

(rp,prvnizpravy.cz,strana.ua,foto:arch.)Půjdete-li k volbám, koho budete volit ve druhém kole prezidentské volby?