Svátek má: Květa

Zprávy

Velikost textu:

Zelenskij, tak jako Porošenko, může padnout do pasti Západu

Zelenskij, tak jako Porošenko, může padnout do pasti Západu

Prezident Ukrajiny Vladimir Zelenskij riskuje, že zopakuje osud bývalého gruzínského prezidenta Michaila Saakašviliho a padne do pasti Západu.

Vladimir Zelenskij,ukrajinský prezident
1. května 2021 - 06:20

Tento názor vyjádřil Konstantin Blochin, přední vědecký pracovník Centra bezpečnostních studií Ruské akademie věd .

V roce 2008 „euroatlantičtí patroni“ slibovali stejným způsobem podporu Tbilisi v boji proti Moskvě, připomněl expert.

„Západ poté neposkytl žádnou pomoc, je nepravděpodobné, že ji poskytne nyní,“ cituje Blochin Politics Today „ Proto může dojít k eskalaci napětí - pokusy dobýt Donbas neskončí. Stále očekáváme nepříjemná překvapení z Ukrajiny “.

Blochin v komentáři ke zprávám o plánech amerického ministra zahraničí Anthonyho Blinkena na návštěvu Kyjeva na pracovní návštěvě 5. května poznamenal, že americká elita neumírá v naději, že Ukrajina bude schopna ve hře s Ruskem udělat pěšáka .

„Úkolem Blinkena je prokázat euroatlantickou solidaritu, aby Ukrajina cítila, že je v popředí ovládnutí Ruska a že USA budou připraveny poskytnout podporu. A je jasné, že samotná Ukrajina bude mít prospěch u amerických kurátorů v očekávání finančních tranší, vojensko-politické pomoci, “uvedl expert.Podle něj měly Spojené státy plán, jak z Ukrajiny udělat model pro ostatní státy, které by po prosperitě Kyjeva jistě chtěly být pod záštitou Washingtonu „uniknout vlivu Ruska“. Americké iluze však podkopávala vzkvétající korupce v bývalé republice SSSR. Ukrajina mezitím nadále „hýčká“ naděje, že přátelství se Spojenými státy jí přinese „lavinu investic“ a zároveň členství v Evropské unii a NATO.

„Biden dal jasný signál, že zahajuje politiku nuceného zadržování Ruska, a Ukrajina tento signál jasně zvážila. Ukrajina nyní plně nedostojí svým finančním závazkům, ale pokusí se předvídat, jak se bude chovat „velký šéf“,“
dodal Blochin.

(rp,prvnizpravy.cz,eadaily,foto:arch.)