Svátek má: Jitka

Zprávy

Velikost textu:

Zelenskij: Úřadu prezidenta si vážím, ale Porošenka ne

Zelenskij: Úřadu prezidenta si vážím, ale Porošenka ne

Julija Tymošenková kritizovala Vladimira Zelenského za nekonstruktivní a urážlivý telefonní rozhovor s prezidentem Porošenkem.

Vladimir Zelenskij
13. dubna 2019 - 11:03

Co se vlastně stalo?
Během vysílání programu "Právo na moc“ na ukrajinském TV kanálu 1+1 se z ničeho nic objevil Petro Porošenko ve studiu a telefonicky pozval svého soupeře, aby přišel do televizního studia a uspořádali zde debatu.

„Rád bych se obrátil na pana Zelenského. Vyzývám - se svolením moderátora - na dnešní rozpravu v tomto ateliéru. Je to dnes večer, město je volné, můžete se sem dostat za 40 minut,“ řekl prezident.

Zelenskij odpověděl Porošenkovi,  že je na návštěvě v Paříži a plánuje druhý den setkání s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem. Elysejský palác schůzku již dříve potvrdil, s tím, že Macron se také později sejde s Porošenkem.

Kromě toho, Zelenskij uvedl, že byl údajně pod dohledem ukrajinské speciální služby, a Porošenko si musí být vědom toho, že je v Paříži. Zdůraznil, že pozvání k diskusi nyní nelze přijmout.

„Protože mě doprovázely vaše krásné vozy bezpečnostní služby Ukrajiny - na letiště. Tyto informace jsou vám známy. Mám schůzku zítra ve tři odpoledne s prezidentem Francie. Proto jistě víte, že nejsem v Kyjevě, a je velmi zvláštní, že respektovaný prezidentský kandidát Peter Alexejevič mě zve do studia, “řekl Zelenskij.

Julija Tymošenková, neúspěšná prezidentská kandidátka, reagoval na Zelenského, že byl nekonstruktivní a urážlivý vůči prezidentovi.

„Nelíbí se mi když mě někdo uráží. A protože ještě nejsem prezident, můžu si dovolit být sám sebou až do konce. A jsem přesvědčen, že během těchto pěti let Porošenko udělal vše, aby zabránil naší zemi v rozvoji. Jeho příznivci věří, že pro Ukrajinu udělal všechno, co mohl. Rád mluvím jako rovný s rovným.

Pokud mě občané Ukrajiny ve volbách podpoří a vy se mnou budete mluvit, a já jsem se mýlil, nikdy s vámi nemluvil zvysoka. Mnoho let jsem byl velmi slavnou a známou osobou. A vždycky jsem se fotil s lidmi, vždycky s nimi mluvím. Vždycky jsem slyšel o svých nedostatcích, nikdy jsem nebyl ale hrubý.

Tento muž (Porošenko – pozn.red.) řekl tolikrát, že jsem loutka a narkoman, že k němu nemám žádný respekt. Respektuji instituci prezidentského úřadu, ale ne jeho. Na morální úrovni, čistě lidské, věřím, že je prostě urážlivý.

Ve studiu „Kvartal 95“ každý ví, že jsem seriózní. Já odpustím jakémukoliv člověku. Můžete mi několikrát ublížit, nastavím tvář, levou, pravou, ale jsem taky člověk. Mluvili se mnou takhle a já jsem odpověděl, jak bylo nutné,“ uvedl k incidentu Vladimir Zelenskij.

Dnešní preference

(rp,prvnizpravy.cz,strana.ua,foto:arch.)