Žirinovskij k Baltům: Koupili jsme vás za Petra I. za dva miliony

zprávy

Pobaltské státy byly navždy zahrnuty do ruské říše - na základě mírové smlouvy z Nystadtu, uzavřené mezi Ruskem a Švédskem 30. srpna 1721, která ukončila severní válku.

Žirinovskij k Baltům: Koupili jsme vás za Petra I. za dva miliony
Vladimir Žirinovskij, šéf Liberálně demokratické strany
31. srpna 2021 - 06:20

Uvedl to zakladatel univerzity, vůdce Liberálně demokratické strany Ruska Vladimir Žirinovskij u kulatého stolu „300 let od vstupu pobaltských států do Ruska“ v Institutu světových civilizací , píše RuBaltic.ru.

„Jsme označováni jako okupanti - od okamžiku, kdy pobaltské státy vstoupily do Ruské říše. Neobsadili jsme je. Švédský král nám postoupil země obývané různými národy. Byli tam Němci, některým se říkalo Čuchonci, Estonci. A také jsme zaplatili 2 miliony  - tolarů, rublů, na tom nezáleží - aby dohoda uváděla, že tyto země jsou navždy součástí ruské říše, “zdůraznil politik.

Žirinovskij upozornil na skutečnost, že nyní pobaltské země „začínají od roku 1940“ - když se staly součástí SSSR, jako nezávislé republiky.

„Kdo jim dal nezávislost? Bolševici, a přesto se snažili na Západě - odtrhnout nám část západní země, přestože je nebylo možné odtrhnout, byla součástí Ruska. To byly provincie Ruské říše. Nebyl jsi nezávislý. Kdo by tě mohl učinit nezávislým, kdybys byl navždy zařazen do ruské říše? "  zeptal se Žirinovskij.Vedoucí LDPR dodal, že komunisté „potřebovali více sovětských republik, aby ukázali, že se Sovětský svaz rozšiřuje“. Podle jeho názoru byl tento přístup chybný. Poznamenal také, že Litva je jedinou pobaltskou zemí, která byla historicky kdysi skutečně nezávislá .

„Jekabpils, chlapi mi říkají: zmáčknutý, zkroucený, nedá se nic dělat." Ruské město, ale pojmenované v lotyštině. Riga je obecně ruské město. Litva byla nezávislá, ale dnes je stále v područí Polska. Nemohla se stát samostatnou Litvou. Varšava velí. Svého času existoval ruský jazyk a litevský princ se mohl stát ruským carem, “vzpomínal politik.

Podle jeho názoru mohla sovětská vláda dát pobaltským republikám po jejich vstupu do SSSR „větší autonomii“, „ale Moskva o tom nepřemýšlela“.

(rp,prvnizpravy.cz,eadaily,foto:arch.)


Anketa

Měla by být Markéta Pekarová Adamová odvolána z funkce předsedkyně Sněmovny?

Ano 44%
transparent.gif transparent.gif
Ne 18%
transparent.gif transparent.gif
Je mi to jedno 38%
transparent.gif transparent.gif