Svátek má: Ferdinand

Zprávy

Velikost textu:

Zpráva pro Gretu: Teplejší klima je pro koronavirus škodlivé!

Zpráva pro Gretu:  Teplejší  klima je pro koronavirus  škodlivé!

To se nehodí Gretě a jejím fanouškům. Studie na laboratorně pěstované kopii koronaviru (SARS-CoV-2), která způsobuje onemocnění COVID-19, zjistila, že teplejší klima ovlivňuje virus a jeho chování, uvedl špičkový patolog.

Ilustrační foto
30. března 2020 - 03:20

„Virus přežije déle v chladném prostředí než v teplém prostředí,“ řekl profesor patologie v Hongkongu John Nicholls exkluzivně pro  AccuWeather.

Nicholls a kolegové z týmu na Sun Yat-sen University v Guangzhou v Číně již dříve připravili studii, která byla zveřejněna v únoru a dosud nebyla přezkoumána, aby se stanovily účinky tepla. Jejich výzkum je založen na jedné z prvních laboratorně pěstovaných kopií SARS-CoV-2 na světě.

„Teplota by mohla významně změnit přenos COVID-19,“ poznamenávají autoři studie. Poukázali také na to, že „virus je velmi citlivý na vysoké teploty“.„Tři věci, které virus nemá rád: 1. Sluneční světlo, 2. Teplota a 3. Vlhkost,“ uvedl Nicholls.

Nedávný výzkumný dokument toto tvrzení podpořil odkazem na blízkost velkých ohnisek infekce. Ideální klimatické podmínky pro virus jsou na žluté lince na celém světě:Další ohniska jsou také na žluté linii, jako je Španělsko a New York.

Autoři studie zveřejněné minulý týden psali, že COVID-19  "se ve městech a regionech významně rozšířil pouze při úzkém východo-západním rozložení zhruba podél 30-50 severní šířky s trvale podobnými povětrnostními podmínkami (5-11 stupňů C) a 47-79 procent vlhkosti) ".

„Je pozoruhodné, že COVID-19 se nerozšířil  současně do zemí bezprostředně na jih od Číny," uvádí se v článku.

„Počet pacientů a úmrtí nahlášených v jihovýchodní Asii je mnohem nižší než v regionech ze žluté linie ... Vztah mezi teplotou ve městech ovlivněných COVID-19 si zaslouží zvláštní pozornost."

Někteří naznačili, že na virus mohou mít vliv povětrnostní faktory - zejména intenzitu a počet hodin slunečního svitu, jakož i teplo a vlhkost.

„Virus je samozřejmě něčím, s čím jsme se nikdy nezabývali, ale když se podíváme na jiné viry ... všechny dosáhly vrcholu v chladném období,“ řekl Dr. Joel N. Myers, zakladatel a generální ředitel AccuWeather.

„Statistiky ukazují, že se viry množí a přežívají déle, když je chladno a sucho," řekl Myers, „takže, když je teplejší a vlhčí a je tam hodně sluníčka, statistiky ukazují, že virus se šíří mezi lidmi méně smrtelně a méně účinně."

Dr. Joseph Fair, virolog, epidemiolog a specialista na infekční choroby, se domnívá, že sluneční paprsky jsou klíčovým faktorem při potlačování viru.


Závěr je, že teplé klima, hodně slunečního svitu, vyšší vlhkost a čistý vzduch jsou pro virus špatné a dobré pro lidi.

Populace ze všech tří hlavních zdrojů infekce, Wu-chan, Teherán a Lombardie, se nachází nejen v klimatické zóně, která je pro virus prospěšná, ale trpí také vysokým znečištěním vzduchu, a proto i vysokými předpoklady pro  respirační choroby, což je činí zvláště náchylnými  k vyššímu nakažení a vyšší úmrtností ve srovnání s jinými regiony.


Znamená to, že potřebujeme teplejší klima, aby byl koronavir neškodný? „Změna klimatu je dobrá pro zdraví“ , to by byla reakce na pátky pro budoucnost , končí komentář von Freeman.

(rp,prvnizpravy.cz,schallundrauch,accuweather,foto:schallundrauch,arch.)