Svátek má: Vavřinec

Zprávy

Velikost textu:

Zpravodajské agentury by neměly být propagandistickými orgány

Zpravodajské agentury by neměly být propagandistickými orgány

Američtí generálové prosazovali další odtajněné informace o amerických protivnících - a to je problém.

Ilustrační foto
10. května 2021 - 09:01

Devět z jedenácti amerických čtyřhvězdičkových generálů zaslalo v loňském roce dopis řediteli národních zpravodajských služeb s výzvou k dalšímu odtajnění materiálu, který by byl veřejně použit v informační válce proti Rusku a Číně, uvedl Politico . Samotná výzva nebyla zveřejněna, ale podle popisu a vybraných citací Politico generálové a admirálové požadovali „munici ve zprávách zpravodajských služeb k pokračování války“ pro boj proti „zhoubnému vlivu“.

Několik aspektů toho, co je předmětem zprávy Politico, odráží řádnou činnost amerických zpravodajských agentur. Jedním z nich je, že informační válka jiných mocností by měla být důležitým zpravodajským cílem. Americké agentury by se ve skutečnosti měly věnovat sběru dat a analýzám  toho, co na této frontě dělají nejen Rusko a Čína, ale i další cizí státy, a posoudit motivy zahraničních vlád a pravdivost nebo nepravdivost toho, co říkají.

Normální jsou také žádosti „odběratelů“ zpravodajských služeb o odtajnění více zpravodajských produktů. Rozsudky a hlavní zjištění zpravodajských služeb USA o mnoha předmětech lze bezpečně použít v nekvalifikovaném světě, aniž by se dostaly do podrobností, které by mohly ohrozit zdroje a metody zpravodajských služeb. Odtajněný materiál byl v minulosti bezpečně a účinně používán k posílení demarší, které američtí představitelé učinili vůči zahraničním vládám.

Ale dvě poznámky čtyřhvězdičkových generálů jsou znepokojivé. Za prvé, zamýšleným příjemcem pro požadovaný materiál nejsou jen zahraniční vlády, ale spíše zahraniční veřejnost. A cokoli šířené pro zahraniční veřejnost je také vystaveno pro americkou veřejnost.

Zadruhé, nepožaduje se celkový nestranný popis nebo hodnocení chování Ruska nebo Číny. Místo toho jde o „munici - o materiál“, jehož cílem je prokázat, že chování Ruska nebo Číny je škodlivé, a vyvrátit to co vlády těchto států tvrdí.

Jinými slovy, nekvalifikovaný zpravodajský výstup, který chtějí generálové a admirálové, je selektivní - vybrán tak, aby zdůrazňoval. Takto vybrané výstupy zpravodajské služby obvykle podporují některé možné politiky vůči dotčeným zemím a méně podporují jiné politické možnosti. A selektivní šíření tohoto produktu na veřejnosti tímto způsobem není pro americké zpravodajské agentury správnou funkcí .V tomto případě by materiál vybraný k prokázání viny měl pravděpodobně tendenci podporovat tvrdší a konfrontační politiku vůči Moskvě a Pekingu. Materiál, který není selektován, protože místo toho poukazuje na ospravedlnitelné vysvětlení ruského nebo čínského chování nebo navrhuje příležitosti ke spolupráci, bude mít tendenci podporovat různé politiky.

Mohlo by se namítat, že zpravodajské agentury se nutně zaměřují na to, co je škodlivé nebo ohrožující. Koneckonců, nejvýznamnějším ročním produktem zpravodajské komunity, který zahrnuje nepublikovanou  verzi, je celosvětové „hodnocení hrozeb“. Ale samotné pojmenování  takového dokumentu objasňuje jeho rozsah a účel; není prezentován jako poslední slovo o všem, co by veřejnost měla vědět o zemi X nebo zemi Y. Globální geografický rozsah hodnocení znamená, že nevyčleňuje žádnou konkrétní cizí zemi jako cíle informační války.

Celosvětové hodnocení hrozeb navíc odráží úsudky zpravodajských agentur o tom, co zaručuje, že se nazývá hrozba. Není v něm materiál prezentován tak, aby generoval veřejnou podporu pro jakoukoli konkrétní politiku nebo operační misi.

V tomto ohledu se vojenské velení zcela liší od zpravodajských agentur. Poslání armády je provádění politik, které jsou ve své podstatě více konfrontací než o spolupráci. Posláním zpravodajské komunity je místo toho poskytovat co nejobjektivnější a nejpřesnější možné informace jako vstup pro tvorbu politiky.

Selektivní veřejné zveřejňování zpravodajských informací má ve Spojených státech znepokojivou historii . Mezi nejhorší příklady patří z poslední doby administrativa George W. Bush, která vybírala vysoce selektivní „třešničky“ z agenturních zpráv  na pomoc při vytváření veřejné podpory pro zahájení útočné války v Iráku. A dnes se zpravodajské agentury stále vzpamatovávají z do očí bijících pokusů Trumpovy vlády o politizaci zpravodajských služeb - ve věcech, které, podobně jako memorandum amerických generálů, zahrnují Rusko a Čínu. To, oč memorandum žádá, brání procesu obnovy a podkopává hlavní důvod, proč má národ zpravodajské agentury.

(rp,prvnizpravy.cz,nationalinterest,foto:arch.)